Поврзи се со нас

Гостивар

Кога избирачките одбори во Гостивар ќе ги добијат надоместоците од Локалните избори?

Објавено

на

Ангажираните во Избирачките одбори за Локалните избори 2021 на подрачјето на Општина Гостивар, се‘ уште не ги добиле надоместоците што им следуваат. Парите се предвидени во буџетот за следната година, а според изјавата на градоначалникот Арбен Таравари, на сметка на одборите би требало да легнат во текот на првите два месеци од годината.

„Надоместоците ќе ги исплатиме веднаш штом ќе можеме финансиски. Се надевам дека во јануари или февруари ќе го направиме тоа.“, рече градоначалникот.

Во буџетот на Општина Гостивар за 2022-ра година, во Програмата А1 која опфаќа изборни активности, планирана е вкупна сума од 12 милиони денари.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kur do t’i marrin kompensimet për Zgjedhjet lokale, këshillat zgjedhor në Gostivar?

Објавено

на

Të angazhuarit në Këshillat Zgjedhor për Zgjedhjet Lokale 2021 në komunën e Gostivarit, ende nuk e kanë marrë kompensimin që u takon. Paratë janë paraparë në buxhetin për vitin e ardhshëm, dhe sipas deklaratës së kryetarit Arben Taravari, në llogari të bordeve duhet të bien gjatë dy muajve të parë të vitit.

“Ne do t’i paguajmë tarifat sa më shpejt që të kemi mundësi financiare. Shpresoj se do ta bëjmë këtë në janar ose shkurt.”, tha kryetari.

Në buxhetin e Komunës së Gostivarit për vitin 2022, në Programin A1 që përfshin aktivitete zgjedhore, janë paraparë gjithsej 12 milionë denarë.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена