Поврзи се со нас

Гостивар

Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

Објавено

на

  Процедурите за распределување на социјалните станови во Гостивар влегоа во завршната фаза. Откако во втората половина од мај беше објавена прелиминарната ранг листа со вкупно 74 кандидати, Комисијата за распределба излезе на теренски проверки, да увиди дали приложената документација е соодветна на фактичката состојба на апликантите. Gostivarpress.mk упати прашања до Министерството за транспорт и врски: До каде се теренските проверки, колку од нив се завршени и дали се констатирани неправилности, но конкретни одговори не добивме. Во повратниот одговор од Министерството само беа образложени законските постапки кои следуваат до изготвување на решенијата за становите.

  „Социјалните станови се распределуваат и доделуваат под закуп согласно Одлуката за распределба на социjалните станови, како и условите за нивно користење изградени по Програмата за изградба, продажба и одржување на станбениот простор во сопственост на Република Северна Македонија која е објавена во„Службен весник на РСМ“ бр. 37/22 и 38/22. Согласно горенаведената одлука, по објавувањето на прелиминарните ранг листи по категории  кориснички групи од страна на Комисијата за распределба на социјалните станови во рок од 30 дена се вршат увиди на лице место на местата на живеење на лицата од прелиминарната ранг листа и дополнитела проверка на податоци издадени оод надлежни институции. По завршување на горенаведените активности а согласно констатираните состојби, од страна на Комисијата се изготвува конечна ранг листа на лица-корисници на социјален стан и која се доставува до Министерот за транспорт и врски. Врз основа на конечната ранг листа, од страна на Министерот за транспорт и врски се донесуваат решенија за распределба на социјалните станови за секој учесник на огласот.“, наведоа од Министерството за транспорт дополнувајќи дека по приемот на решенијата, секој незадоволен апликант има право на тужба до Управниот суд во рок од 30 дена од приемот на ова решение.

  Во меѓувреме социјалци, семејства со лица со посебни потреби, Роми и други ранливи категории од Гостивар кои се најдоа на прелиминарната листа го исчекуваат конечниот резултат.

  Социјалната зграда со 70 стана се наоѓа на улицaта „ЈНА“, покрај Кејот на Вардар. Становите се со површина од 33 до 44 метри квадратни.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 11 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 14 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 16 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 17 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 18 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 20 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 21 час

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 21 час

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 23 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 24 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена