Поврзи се со нас

Вести

Кога ќе видиме метеорски дожд, а кога затемнување на Месечината? Астрономски календар за ноември

Објавено

на

Кои астрономски настани ќе имаме можност да ги набљудуваме на ноемвриското ноќно небо?

Доколку небото е ведро, а загадувањето минимално, ова се настаните во кои ќе можеме да уживаме во текот на ноември:

8 НОЕМВРИ / ПОЛНА МЕСЕЧИНА (ДАБАР МЕСЕЧИНА)
Оваа полна месечина била позната меѓу раните северноамерикански племиња како Месечината на Дабарот, бидејќи тие поставувале замки за дабарите пред мочуриштата и реките да замрзнат. Позната е и како Замрзната Месечина и Темната Месечина. Оваа фаза ќе започне точно во 12:03 часот.

8 НОЕМВРИ / ЦЕЛОСНО ЗАТЕМНЕЊЕ НА МЕСЕЧИНАТА
Целосното затемнување на Месечината се случува кога Месечината целосно ќе влезе во Земјината сенка. Во овој тип на затемнување, Месечината полека ќе се затемни додека не добие црвеникава или темноцрвена боја во моментот на целосно затемнување. Затемнувањето ќе биде видливо од источна Русија, Јапонија, Австралија, Тихиот Океан и западна и централна Северна Америка.

9 НОЕМВРИ / УРАН ВО ОПОЗИЦИЈА
Оваа сино-зелена планета ќе биде на најблиското растојание од Земјата и ќе биде најсветлата во текот на годината. Уран ќе биде видлив цела ноќ, па затоа ова е најдобро време да го набљудувате. Поради големата оддалеченост, ќе се појави како сино-зелена точка само во окуларот на најмоќните телескопи.

17-18 НОЕМВРИ / МЕТЕОРСКИ ДОЖД – ЛЕОНИДИ
Леонидите се метеорски дожд со средна големина што произведува околу 15 метеори на час на својот врв. Овој метеорски дожд е многу специфичен, бидејќи има периодичен врв на 33 години, кога во својот максимум може да се забележат и до 1000 метеори на час. Последниот таков максимум се случи во 2001 година. Метеорскиот дожд Леонид ги претставува остатоците од кометата Темпел-Татл, откриена уште во 1865 година.

Секоја година може да го очекуваме од 6 до 30 ноември, а годинава неговиот максимум ќе биде во ноќта помеѓу 17 и 18 ноември. Втората четвртина месечина ќе прикрие многу метеори, но со непредвидливоста на метеорскиот дожд Леонид и небото со мало светлосно загадување, сè уште можете да бидете сведоци на спектаклот. Тие ќе се појават од соѕвездието Лав, но ќе се видат и на други делови од небото.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 56 секунди

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 58 минути

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 2 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 2 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 12 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 14 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 17 часа

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Вестипред 17 часа

Русија испрати тимови за спасување да помогнат во Турција и Сирија

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар приведени 38 годишен маж и 29 годишна жена

Регионпред 18 часа

Турција бара од НАТО медицински персонал и теренски болници

Вестипред 18 часа

„Ги запознаваме ретките болести 2023“: Карнитин палмитоилтрансфераза 2 недостаток/Carnitine palmitoyltransferase (CPTII) deficiency

Македонијапред 20 часа

Од полноќ се намалува цената на горивата

Регионпред 20 часа

Повредени двајца македонски ученици во земјотресот во Турција

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена