Поврзи се со нас

Гостивар

Кога родителите на првачиња во Гостивар ќе ги добијат парите од општината?

Објавено

на

Родителите кои имаат првачиња во учебната 2022/2023-та година во гостиварските училишта, се‘ уште ги чекаат парите кои општината ги определи за нив како еднократна помош во висина од 1.500 денари. На вчерашната седница на општинскиот Совет беше покренато прашање: Зошто се доцни со исплатата на средствата и кога таа ќе се реализира, на што претседателот на Советот, Валбон Лимани одговори дека се очекува парите да „легнат“ на сметките на родителите во текот на јануари.

„Исплатата доцни заради тоа што сметката на Општина Гостивар беше блокирана. Потоа кога се одблокира немаше доволно средства во таа ставка за да се изврши плаќањето на сите родители, имаше опција да оди во фази, но сепак одлучивме дека сите треба да ги добијат парите истовремено. Верувам дека исплатата на средствата ќе се реализира во текот на јануари.“, појасни Лимани.

Одлуката за доделување на еднократна парична помош на семејствата со првачиња беше донесена од Советот на Општина Гостивар непосредно пред почетокот на учебната година. Над 500 семејства се пријавија за надоместокот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена