Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Кои витамини и минерали го поттикнуваат растот на косата?

Објавено

на

Растот и здравјето на косата се стимулирани од витамините и минералите кои ги добиваме преку исхраната и сончевата светлина, кои се неопходни за раст и функционирање на клетките. Ако природно не внесуваме доволно од овие елементи, може да развиеме недостаток на витамини или ниски нивоа на еден или повеќе витамини. Недостатокот може да влијае на здравјето на неколку начини, а во зависност од витаминот или минералот што ги немаме доволно, влијае и на здравјето на косата.

Внесувањето на одредени витамини и минерали е важно за растот на косата.

Железо

Железото е есенцијален минерал кој влијае на сите клеточни функции. Тој игра клучна улога во брзиот раст на клетките, вклучувајќи ги и клетките во фоликулот на косата. Фоликулите на косата складираат протеин наречен феритин кој ослободува железо кога нивото на крвта е ниско. Недостатокот на железо е еден од најчестите недостатоци што може да ја ослабне косата или да го запре нејзиниот раст. Кога телото нема доволно железо, го зема феритинот од фоликулите на косата за да го одржи нормалното ниво на феритин во крвта и да ги поддржи основните функции на телото.

Дефицитот на железо е 1,8 пати поголем кај веганите и вегетаријанците отколку кај луѓето кои јадат месо. Растенијата содржат не-хем железо, кое не се апсорбира толку добро од телото како железото од хем (животинско потекло). Храната богата со железо е:

 • Житарици
 • Сардина, туна
 • Говедски црн дроб, говедско, пилешко, мисирка
 • Бел грав, грав, грашок, наут, леќа
 • Спанаќ
 • Ореви
 • Суво грозје.

Витамин Д

Витаминот Д влијае на косата со тоа што влијае на циклусот на раст на косата. Фоликулите на косата имаат рецептори кои се врзуваат за витаминот Д. Бидејќи витаминот Д се врзува за рецепторот, ја стимулира анагенската фаза на раст на косата (активен раст). Кога телото не добива доволно витамин Д преку исхрана или сончева светлина, може да доживее пауза во растот на косата или зголемено опаѓање.

Дел од дневната доза на витамин Д може да се добие со изложување на сонце преку апсорпција на кожата. Најдобрите диететски извори на витамин Д се масните риби, додека помали количини се наоѓаат во некои други месни и млечни намирници. Печурките третирани со ултравиолетова (УВ) светлина можат да бидат особено богати со витамин Д. Изворите на храна на витамин Д вклучуваат:

 • Пастрмка, лосос, туна, скуша
 • Жолчка
 • Сирење
 • Печурки изложени на УВ светлина

Фолна киселина

Фолната киселина е синтетичка, вештачка верзија на фолати. Нашето тело не складира фолна киселина, па затоа е важен внесот на овој витамин преку здрава исхрана. Фолната киселина има многу улоги во телото, како што е помагањето да се направи ДНК што носи генетски информации. Исто така, им помага на ткивата да растат и клетките да функционираат правилно. Поради неговата улога во производството на ДНК, истражувачите веруваат дека игра улога во фоликулите на косата. Повеќето намирници се збогатени со фолна киселина, па нејзиниот недостаток е редок. Можете да најдете фолати во следниве намирници:

 • Грав, грашок, леќа, наут
 • Зелен лиснат зеленчук
 • Јајца
 • Банани
 • Портокали, лимони, мандарини

Цинк

Цинкот игра витална улога во клеточната делба и репродукција, вклучувајќи ги и клетките одговорни за растот на косата. Исто така, влијае на целокупното здравје на косата бидејќи е суштински минерал за развојот на фоликулот на косата и неговите функции. Цинкот го добиваме преку добро балансирана исхрана. Примарните извори на цинк се од риба и месо. Храната богата со цинк се:

 • Говедско и свинско месо
 • Ракчиња, сардини
 • Семки од тиква
 • Леќа
 • Овесна каша
 • Грчки јогурт, млеко, сирење

Биотин

Биотинот помага да се создадат протеини, како што е кератинот, кои ги зајакнуваат прамените на косата. Повеќето луѓе можат да добијат биотин од нивната исхрана. Цревните бактерии се исто така одговорни за производство на доволно нивоа на овој витамин. Недостатокот на биотин може да се појави како резултат на земање антибиотици кои се мешаат со цревните бактерии или одредени лекови, како што се лекови против воспаленија. Може да се појави и кај луѓе со дефицит на карбоксилаза. Некои недостатоци на цинк може да бидат резултат на консумирање премногу сирови белки од јајца, бидејќи суровите јајца содржат протеин кој ја спречува апсорпцијата на биотин во телото.

Биотинот се наоѓа во месото, рибата, јајцата, семките и јаткастите плодови, како и во некои зеленчуци. Добри извори на храна богата со биотин се:

 • Говедски црн дроб
 • Јајце (цело, варено)
 • Лосос
 • Свинско месо
 • Сончоглед
 • Бадеми
 • Сладок компир
 • Брокула
 • Спанаќ.
Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена