Поврзи се со нас

Гостивар

Кој е Игор Ангеловски – Мрме, тивкиот херој на наjубавата фудбалска репрезентативна приказна

Објавено

на

  Македонија одамна не памети ваков голем, важен и не само фудбалски успех, како можноста да се пласира на најголемиот настан во Европа, Европско првенство во фудбал.

  Сениорската репрезентација на Македонија се наоѓа на еден натпревар од најголемиот успех во историјата на македонскиот фудбал. Сето она што ни од блиску не им успеа на: Слободан Сантрач, Сречко Катанец, Друловиќ, Бошко Ѓуровски, Мирсад Јонуз, Ѓоко Хаџиевски, Ѓоре Јовановски, Гоце Седлоски, Бобан Бабунски, па ни на Џон Тошак и Чеде Јаневски, ниту на легендарниот Андон Дончевски, во изминатите 30 години, му успеа на скромниот Игор Ангеловски – Мрме.

  Селекторот Ангеловски ја доведе фудбалската репрезентација на Македонија на само еден натпревар од пласман на Европско првенство во фудбал, нешто што во минатото, беше незамисливо.

  Но, кој е Игор Ангеловски – Мрме, херојот на целата оваа убава приказна?

  На кормилото на сениорската фудбалска репрезентација е од 16 октомври 2015 година, од кога неговиот „шеф“ Љубинко Друловиќ чиј беше помошник, доби отказ после катастрофалните квалификации и кога сите кренаа раце од фудбалската репрезентација, „осакатената“ селекција ја презеде Игор Ангеловски.

  И во каква-таква состојба, Мрме започна чесно да си ја заработува платата. На премиерата како селектор со Црна Гора запиша пораз од (4:1), во наредниот натпревар уште еден пораз (0:1), од Либан, тенкото искуство на најмладиот селектор на нашата репрезентација, лошиот ранкинг на листата на ФИФА, со сеуште свежиот дебакл во квалификациите, беше силен аларм сите „сили“ кои орбитираа околу нашиот национален тим срамежливо да се оттргнат од фудбалската репрезенатација, оставајќи му на Ангеловски простор да работи без никакви надворешни сугестии и влијанија, што селкторот „господски“ го искористи.

  За наредниот циклус на квалификации за Светското првенство, Мрме веќе го имаше оформено костурот на оваа генерација, изврте огромен број на играчи во националниот дрес, шанса добија скоро сите македонски фудбалери кои покажаа малку талент, посебно играчите од домашното првенство. Природната и квалитетна селекција си го направи своето. Во тие квалификации со Шпанија, Италија, Израел и Албанија, Македонија немаше успех, заврши претпоследна на табелата, но на сите им стана јасно дека нашата селекција знае да игра фудбал.

  Веќе во следниот циклус, прв од новоформираната Лигата на Нации, Македонија во групата Д заврши прва, со 5 победи од 6 натпревари, од каде се пласиравме во вчерашниот полуфинален бараж натпревар, преку кој не очекува историскиот во ноември против Грузија. За кој Игор Ангеловски вели:

  „Се израдувавме на победата над Косово, нека се радува Македонија. Но мора да заборавиме на еуфоријата, работата се уште не е завршена, следува историскиот натпревар против Грузија на 12. ноември. Покажавме сплотеност и не се поделивме по ниту една основа, нашите репрезентативци се големи луѓе. Одиме чекор по чекор, време за еуфорија ќе има, но прво да оствариме резултати кои ги сакаме и да се пласираме на крајот на тоа Европско првенство“, рече Ангеловски по вчерашниот натпревар.

  Игор Ангеловски е роден на 2. јуни 1976. година. Фудбалската кариерата ја започнува во Цементарница 55 од каде преминува во тимот каде најмногу беше запомнат како фудбалер Победа од Прилеп, од каде преминува во Публикум Цеље и ФК Срем од Војводина.

  Кариерата како тренер ја започна во ФК Работнички. Дека Мрме „знае како“ говори и фактот дека токму тој беше тренер во легендарната сезона на ФК Работнички во Европа, кога романтичарите преку, Флора, Јелгава, Трабзонспор, стигнаа до четвртото квалификациско коло во кое немаа среќа и испаднаа од Рубин Казан. Во репрезентатвниот фудбал, влезе како помошник на Друловиќ во 2015 година, по што стана прв селектор.

  Силно веруваме дека селекторот Ангеловски до крај ќе ја заврши започнатата мисија и ќе успее да не запише како учесници на Европско фудбалско првенство, па макар и во време на најголема корона криза, кога не можеме да се израдуваме како доликува.

  Селекторе, капа доле!

  Ритуалот на најголемиот селектор на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски – Мрме.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 2 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 3 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 4 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 15 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 16 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 19 часа

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 22 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 ден

  ИутеКредит доделува целосна стипендија за постдипломски студии

  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!