Поврзи се со нас

Занимливости

Кој е клучот за подолг живот?

Објавено

на

Истражувачите од Универзитетот во Единбург спровеле голема мета-анализа на гените кои се одговорни за подолг живот. Тие биле во можност да измерат како одредени гени и начинот на живот придонесуваат во додавањето на барем неколку месеци од нашиот живот.

Истражувањето, објавено во списанието Nature Communications, ги анализирало генетските информации кај повеќе од 606.000 луѓе. Бидејаќи човекот го дели генетското потекло со своите родители, овој тим го открива влијанието на различните гени врз долговечноста.

“Моќта на големите податоци и генетиката ни дозволуваат да го споредиме ефектот на различните однесувања и болести во однос на изгубените или стекнатите месеци и години на живот, и да направиме разлика помеѓу здружувањето на гените и каузалниот ефект”, вели проф. Џим Вилсон во соопштението.

Исто така, научниците го зеле во предвид начинот на живот, за да се потврди независноста од генетски ризици, но во исто време можеле да ги споредат луѓето со слични фактори на ризик, за да се види колку различните однесувања на поединецот ги менува шансите за долг живот.

Она што не не изненадува е фактот дека луѓето кои спортуваат и живеат поздрав живот подолго живеат. Во меѓувреме, пушењето, срцевите проблеми, дијабетесот и преголемата телесна тежина го намалуваат нашиот животен век. Секоја единица над нормалната вредност на БМИ е еднаква на 7 месеци помалку од животот.

Како и да е, пушачите кои ќе прекинат со оваа навика, со текот на времето можат да го достигнат истиот животен век како и непушачите.

“Нашата студија го проценува каузалниот ефект од изборот на нашиот начин на живот. Откривме дека, во просек, пушењето по една кутија цигари дневно го намалува животниот век за 7 години, а губењето килограми кај луѓето со голема тежина ќе го зголеми животниот век за два месеци”, вели лидерот на студијата, д-р Питер Џоши.

Тимот исто така идентификувал ген, поврзан со нивото на холестерол во крвта, што може да го намали нашиот животен век за 8 месеци, и еден поврзан со имунолошкиот систем, кој може да додаде околу 6 месеци.

Податоците доаѓаат од 25 одделни студии, спроведени во Европа, Австралија и Северна Америка.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 12 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 13 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 14 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 15 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 16 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 17 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 17 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 19 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 19 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена