fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Кој е папата Франциск? – Интересни факти за папата

Објавено

на

Папата Франциск, роден како Хорхе Марио Бергољо, Аргентинец со италијанско потекло, е поглавар на Римокатоличката црква од 13 март 2013 година. Во редот на исусовците се приклучил во 1969 година. Тој е 266. поглавар на Римокатоличката црква.

Го наследи Бенедикт Шеснаесетти, кој поднесе оставка. Тој е првиот верски поглавар на 1,2 милијарда католици кој доаѓа од Латинска Америка и прв папа кој не е од Европа, по речиси илјада години. Папата Франциск е првиот језуит на чело на Ватикан.

Роден е на 17 декември 1936 година во Буенос Аирес, како дете на италијанските имигранти Хосе Марио Франциско Бергољо и Реџина Марија Сивори. Дипломирал на Теолошкиот факултет во Сан Мигел, a во родната Аргентина предавал и работел на ширење на верата. За кардинал бил избран во 2001 година. Работел на подобрување на угледот на црквата, која загубила многу верници, бидејќи отворено не застанала против диктатурата во Аргентина во 70-тите години од 20 век. Во 2005 година бил во најтесниот избор на претходната конклава кога кардиналот Џозеф Рацингер бил избран за папа Бенедикт Шеснаесетти.

Токму приврзаноста на редот на језуитите ја објаснува неговата одлука како папа да го носи името Франциск, по светиот Франческо Асишки, светец заштитник на сиромашните.

Папата Франциск е првиот Папа што ја посетил Македонија, а во продолжение прочитајте неколку интересни факти за него.

– Течно зборува италијански, германски и шпански, а се снаоѓа со англиски, француски и португалски. Студирал филозофија и дипломирал хемиска технологија. Пред да стане надбискуп на Буенос Аирес предавал книжевност, психологија, филозофија и теологија. Во 1986 година во Франкфурт одбрани докторат по теологија.

– Папата Франциск обожува танго. На часовите по танцување ја запознал својата тогашна девојка. Но потоа го почувствувал религискиот повик. Кога имал 12 години на својата прва симпатија наводно и рекол: Ако тебе не те оженам, ќе станам свештеник.

– Во младоста работел и како исфрлувач во ноќни клубови во Буенос Аирес за да заработи за стан и храна.

– Тој е страстен навивач на локалниот арегентински фудбалски клуб „Сан Лоренцо“. Во младоста активно играл кошарка. Исто така поседува голема колекција од дресови од фудбалски клубови.

– Папата Франциск е првиот папа кој не е од Европа уште од Гргур Трети кој бил роден на подрачјето на денешна Сирија а бил избран во 731 година. Тој, исто така, е прв папа од американскиот континент и прв папа роден во јужната хемисфера.

– Откако стана папа, тој беше кандидат за Нобелова награда за мир. „Тајм“ го прогласи за личност на 2013 година, списанието „Ролинг стоун“ го стави на насловната страна.

– Голем обожавател е на книжевните дела на Р.Р Толкин. Најдраги ликови од „Господар на прстените“ му се Фродо и Билбо, кои во неколку наврати ги спомнуваше како пример за победата на доброто над лошото.

– Папата Франциск многу сака да готви, а најдобро знае да го подготвува шпанското јадење паеља.

– Тој го држи рекордот од милион следбеници на Инстаграм собрани за најкус рок (за помалку од 12 часа), а исто така е еден од највлијателните светски водачи на Твитер, каде го следат над 45 милиони луѓе. Неговите Твитер страници се објавуваат на енглиски, латински, германски, португалски, полски, италијански, француски и арапски јазик.

– Иако секојдневно објавува на социјалните мрежи, папата Франциск нема свој личен компјутер. Не твита лично, но секој пост пред објавување мора да го прочита и одобри.

– Во текот на годините добивал многу екстравагантни подароци, меѓу кои и мотор Харли Дејвидсон. Подароците ги продава, а парите ги донира на центрите за бездомници.

– Папата Франциск уште во 1990 година се зарекол пред дева Марија дека засекогаш ќе престане да гледа телевизија и до денес не го прекршил заветот.

– Тој не носи црвени чевли специјално дизајнирани за него, како што правеле неговите претходници, туку носи обични црни, кои ги добил уште во родната Арегнтина.

– Тој е познат по тоа дека е многу поврзан со своите приврзаници и честопати ги изненадува луѓето кои му пишуваат со неочекуван телефонски повик. Италијански весник дури и објави прирачник, во кој се наведени правилата кои луѓето треба да ги следат додека телефонски зборуваат со папата Франциск.

– Тој не живее во официјалната папска резиденција во Апостолската палата. Наместо тоа, избра да живее во многу поскромната Каза Санта Марија, куќа за гости на Ватикан со цел да може да прима посетители и да има средби со обичните луѓе.

– Папата Франциск им само едно белодробно крило. Другото му било извадено кога бил тинејџер поради инфекција.

– Во едно интервју тој кажа дека она што најмногу му недостасува од кога е папа и одењето во пицерија.

– Во 2014 година го обнови пасошот како арегентски државјанин иако има дипломатски од Ватикан и инсистирал да нема никакви специјални привилегии.

– Тој има свој сет на емотикони, наречени папаемотикони.  Во чест на неговата посета на САД, Сфифт Меда продуцираше сет емотикони кои ја рефлектираат неговата смисла за хумор.

Извор: Нова ТВ

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!