Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Кој ќе биде иден градоначалник на Гостивар?

Објавено

на

Кампањата во изборната трка за локалната власт почна и официјално. Битката за градоначалник на Гостивар на октомвриските локални избори ќе ја водат четири кандидати: Арбен Таравари од Алијанса за Албанците/Алтернатива, Невзат Бејта од ДУИ, Рената Елези од ДПА и Фадиљ Зендели од БЕСА.

Кој ќе биде идниот градоначалник што ќе го води Гостивар во наредните четири години?

Арбен Таравари, роден на 9 април 1973 г. во Гостивар. Дипломирал на Медицинскиот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј, а специјализирал неврологија и семејна медицина. Има докторат во областа на Паркинсонова болест. Како професор работел на Медицинскиот факултет во Скопје, а како невролог на Универзитетската клиника за неврологија. Скопје. Во 2017 година од јуни до октомври беше министер за здравство во Владата. На функцијата градоначалник на Општина Гостивар дојде на 2.11.2017 година. Генерален секретар е на Алијанса за Албанците.

Рената Елези, родена на 21 февруари 1986 во Гостивар. Образование стекнала во средното медицинско училиште и на Факултет по медицински науки, отсек инфермиерија. Вработена е во ЈЗУ Општа болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар. Потпреседателка на форумот на жените на ДПА, член на централното претседателство, потпредседателка на ДПА. Републички делегат е на Црвениот Крст, сопруга и мајка на 2 малолетни сина. Седум години била член на КУД Беса Гостивар.

Невзат Бејта, роден на 19 октомври 1961 г. во с. Дуф, Гостиварско. Дипломирал на Приштинскиот универзитет – Филозофски факултет, на отсекот Историја. Како професор работел во ОУ „Прпарими“ во село Чегране и во гостиварската гимназија. Беше пратеник во Собранието од 2002 до 2005 година и министер за локална самоуправа во периодот 2011-2013 година. Два пати беше градоначалник на Општина Гостивар, од 2005 до 2009 г. и од 2013-2017 година. Потпретседател е на ДУИ.

Фадиљ Зендели, роден на 10 јуни 1967 г. во Гостивар. Има докторат по јавна администрација. Предавал како вонреден професор на факултетот по Современи општествени науки на Универзитетот на Југостисточна Европа во Тетово. Во периодот 2009-2013 година беше претседател на Советот на Општина Гостивар. Актуелен пратеник и потпретседател е во Собранието, и потпретседател на Движењето Беса.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 3 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 6 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 9 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 11 часа

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 12 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 12 часа

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 14 часа

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 15 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 16 часа

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 1 ден

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Спортпред 1 ден

СП2022: Прво осминафинале за Мароко по пауза од 36 години 

Македонијапред 1 ден

Ковачевски не одржал средба со Таравари, не е планирана за оваа недела

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 1 ден

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 6 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kush do të jetë kryetari i ardhshëm i Komunës së Gostivarit?

Објавено

на

Fushata e garës zgjedhore për qeverinë lokale zyrtarisht filloi. Beteja për kryetar të Gostivarit në zgjedhjet lokale do t’a udhëheqin katër kandidatë: Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët/Alternativa, Nevzat Bejta nga BDI, Renata Elezi nga PDSH dhe Fadil Zendeli nga BESA.

Kush do të jetë kryetari i ardhshëm që do t’a udhëheqë Gostivarin në katër vitet e ardhshme?

Arben Taravari, i lindur më 9 Prill 1973 në Gostivar. Ka diplomuar në Fakultetin e mjekësisë pranë Universitetit Shën Kirili dhe Metodij, kurse ka specializuar neurologji dhe mjekësi familjare. Ka doktoraturë në fushën e sëmundjes së Parkinsonit. Si profesor ka punuar në Fakultetin e mjekësisë në Shkup, kurse si neurolog në Klinikën universitare për neurologji, Shkup. Në vitin 2017 nga qershori deri në tetor ishte ministër i shëndetësisë në Qeveri. Në funksionin e kryetarit të Komunës së Gostivarit erdhi më 02.11.2016. Është sekretar gjeneral të Aleancës për Shqiptarët.

Renata Elezi, e lindur më 21 Shkurt 1986 në Gostivar. Ka marrë arsimim në shkollën e mesme të mjekësisë dhe në Fakultetin e shkencave mjekësore, dega infermieri. Është e punësuar në ISHP Spitali i përgjithshëm “Dr. Ferid Murad” në Gostivar. Nënkryetare e forumit të gruas të PDSH, anëtare e presidencës qendrore, nënkryetare e PDSH. Është  delegat republikan i Kryqit të Kuq, bashkëshorte dhe nënë e 2 djemve të mitur. Shtatë vite ka qenë anëtare e SHKA Besa Gostivar.

Nevzat Bejta, i lindur më 19 Tetor 1961 në fsh. Duf, të Gostivarit. Ka diplomuar në Universitetin e Prishtinës – Fakulteti filozofik, në degën e Historisë. Si profesor ka punuar në SHF “Përparimi” në fshatin Çegran dhe në gjimnazin e Gostivarit. Ishte deputet në Kuvendin nga viti 2002 deri në vitin 2005 dhe ministër i vetëqeverisjes lokale në periudhën të viteve 2011-2013. Dy herë ishte kryetar i Komunës së Gostivarit, nga viti 2005 deri në vitin 2009 dhe nga 2013-2017. Është nënkryetar i BDI-së.

Fadil Zendeli, i lindur më 10 Qershor 1967 në Gostivar. Ka doktoraturë për administratë publike. Ka ligjëruar si profesor i çrregullt në Fakultetin e shkencave shoqërore në Universitetin e Europës Juglindore në Tetovë. Në periudhën të viteve 2009-2013 ishte kryetar i Këshillit të Komunës së Gostivarit. Është deputet aktual dhe nënkryetar në Kuvend, dhe nënkryetar i Lëvizjes Besa.

Популарно изминативе 100 дена