Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Кој ќе биде иден градоначалник на Гостивар?

Објавено

на

Кампањата во изборната трка за локалната власт почна и официјално. Битката за градоначалник на Гостивар на октомвриските локални избори ќе ја водат четири кандидати: Арбен Таравари од Алијанса за Албанците/Алтернатива, Невзат Бејта од ДУИ, Рената Елези од ДПА и Фадиљ Зендели од БЕСА.

Кој ќе биде идниот градоначалник што ќе го води Гостивар во наредните четири години?

Арбен Таравари, роден на 9 април 1973 г. во Гостивар. Дипломирал на Медицинскиот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј, а специјализирал неврологија и семејна медицина. Има докторат во областа на Паркинсонова болест. Како професор работел на Медицинскиот факултет во Скопје, а како невролог на Универзитетската клиника за неврологија. Скопје. Во 2017 година од јуни до октомври беше министер за здравство во Владата. На функцијата градоначалник на Општина Гостивар дојде на 2.11.2017 година. Генерален секретар е на Алијанса за Албанците.

Рената Елези, родена на 21 февруари 1986 во Гостивар. Образование стекнала во средното медицинско училиште и на Факултет по медицински науки, отсек инфермиерија. Вработена е во ЈЗУ Општа болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар. Потпреседателка на форумот на жените на ДПА, член на централното претседателство, потпредседателка на ДПА. Републички делегат е на Црвениот Крст, сопруга и мајка на 2 малолетни сина. Седум години била член на КУД Беса Гостивар.

Невзат Бејта, роден на 19 октомври 1961 г. во с. Дуф, Гостиварско. Дипломирал на Приштинскиот универзитет – Филозофски факултет, на отсекот Историја. Како професор работел во ОУ „Прпарими“ во село Чегране и во гостиварската гимназија. Беше пратеник во Собранието од 2002 до 2005 година и министер за локална самоуправа во периодот 2011-2013 година. Два пати беше градоначалник на Општина Гостивар, од 2005 до 2009 г. и од 2013-2017 година. Потпретседател е на ДУИ.

Фадиљ Зендели, роден на 10 јуни 1967 г. во Гостивар. Има докторат по јавна администрација. Предавал како вонреден професор на факултетот по Современи општествени науки на Универзитетот на Југостисточна Европа во Тетово. Во периодот 2009-2013 година беше претседател на Советот на Општина Гостивар. Актуелен пратеник и потпретседател е во Собранието, и потпретседател на Движењето Беса.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Kush do të jetë kryetari i ardhshëm i Komunës së Gostivarit?

Објавено

на

Fushata e garës zgjedhore për qeverinë lokale zyrtarisht filloi. Beteja për kryetar të Gostivarit në zgjedhjet lokale do t’a udhëheqin katër kandidatë: Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët/Alternativa, Nevzat Bejta nga BDI, Renata Elezi nga PDSH dhe Fadil Zendeli nga BESA.

Kush do të jetë kryetari i ardhshëm që do t’a udhëheqë Gostivarin në katër vitet e ardhshme?

Arben Taravari, i lindur më 9 Prill 1973 në Gostivar. Ka diplomuar në Fakultetin e mjekësisë pranë Universitetit Shën Kirili dhe Metodij, kurse ka specializuar neurologji dhe mjekësi familjare. Ka doktoraturë në fushën e sëmundjes së Parkinsonit. Si profesor ka punuar në Fakultetin e mjekësisë në Shkup, kurse si neurolog në Klinikën universitare për neurologji, Shkup. Në vitin 2017 nga qershori deri në tetor ishte ministër i shëndetësisë në Qeveri. Në funksionin e kryetarit të Komunës së Gostivarit erdhi më 02.11.2016. Është sekretar gjeneral të Aleancës për Shqiptarët.

Renata Elezi, e lindur më 21 Shkurt 1986 në Gostivar. Ka marrë arsimim në shkollën e mesme të mjekësisë dhe në Fakultetin e shkencave mjekësore, dega infermieri. Është e punësuar në ISHP Spitali i përgjithshëm “Dr. Ferid Murad” në Gostivar. Nënkryetare e forumit të gruas të PDSH, anëtare e presidencës qendrore, nënkryetare e PDSH. Është  delegat republikan i Kryqit të Kuq, bashkëshorte dhe nënë e 2 djemve të mitur. Shtatë vite ka qenë anëtare e SHKA Besa Gostivar.

Nevzat Bejta, i lindur më 19 Tetor 1961 në fsh. Duf, të Gostivarit. Ka diplomuar në Universitetin e Prishtinës – Fakulteti filozofik, në degën e Historisë. Si profesor ka punuar në SHF “Përparimi” në fshatin Çegran dhe në gjimnazin e Gostivarit. Ishte deputet në Kuvendin nga viti 2002 deri në vitin 2005 dhe ministër i vetëqeverisjes lokale në periudhën të viteve 2011-2013. Dy herë ishte kryetar i Komunës së Gostivarit, nga viti 2005 deri në vitin 2009 dhe nga 2013-2017. Është nënkryetar i BDI-së.

Fadil Zendeli, i lindur më 10 Qershor 1967 në Gostivar. Ka doktoraturë për administratë publike. Ka ligjëruar si profesor i çrregullt në Fakultetin e shkencave shoqërore në Universitetin e Europës Juglindore në Tetovë. Në periudhën të viteve 2009-2013 ishte kryetar i Këshillit të Komunës së Gostivarit. Është deputet aktual dhe nënkryetar në Kuvend, dhe nënkryetar i Lëvizjes Besa.

Популарно изминативе 100 дена