Поврзи се со нас

Занимливости

Која е највисоката температура некогаш забележана низ земјите во светот?

Објавено

на

Европа, Северна Африка, Блискиот Исток и Азија деновиве се погодени од екстремни горештини, при што температурите се искачија над 40 Целзиусови степени на многу места, предизвикувајќи шумски пожари и смртни случаи поврзани со горештините.

Во петокот Метеоролошката канцеларија на Обединетото Кралство го издаде своето прво црвено предупредување „Екстремна топлина“ за понеделник и вторник во поголемиот дел од Англија, вклучувајќи ги Лондон и Манчестер. Рекордната висока температура некогаш забележана во Обединетото Кралство е 38,7 Целзиусови степени, забележана во Кембриџ на 25 јули 2019 година.
Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство, исто така, го зголеми предупредувањето за здравјето поврзано со топлина од трето на четврто ниво, при што болниците се подготвуваат за скок на бројот на примени пациенти. На жителите им се советува да не седат на сонце помеѓу 11 часот и 15 часот, да пијат многу течности и да избегнуваат физички напор.

Највисоките температури некогаш забележани

Мапата подолу ги прикажува највисоките температури некогаш забележани во секоја земја низ светот. Најмалку 22 земји забележале максимални температури од 50 Целзиусови степени или повисоки.

Во моментов, највисоката официјално регистрирана температура е 56,7 Целзиусови степени, забележана во Долината на смртта во Калифорнија во 1913 година. Најголемата позната температура во Африка е 55 Целзиусови степени, забележана во Кебили, Тунис, во 1931 година. Иран го држи рекордот за највисока измерена температура во Азија од 54 Целзиусови степени, што ја забележа во 2017 година.

Највисоката температура некогаш забележана во Европа е 48,8 Целзиусови степени на италијанскиот остров Сицилија на 11 август 2021 година.

Во 2020 година, островот Сејмур на Антарктикот забележа максимална температура од 20,7 Целзиусови степени. Според Светската метеоролошка организација на Обединетите нации (СМО), температурите на Антарктичкиот Полуостров се зголемиле за речиси 3 Целзиусови степени во последните 50 години.

Во соработка со Е наука

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 47 минути

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 1 час

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 4 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 5 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 6 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 8 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 9 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 11 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 23 часа

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Македонијапред 1 ден

Покрената истрага за измама на пациенти во „Жан Митрев“

Македонијапред 1 ден

Ковид статистика за изминатите 24 часа

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 5 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена