• Дата: 07/02/2018

Која е разликата помеѓу питулици и палачинки?

Најпознатиот десерт на светот, палачинките често во Гостивар се нарекуваат питулици. Но, малку луѓе знаат дека рецептот за вистинските питулици, по кој се правеле во старо време не е ист како за палачинките. Палачинките содржат брашно, млеко, јајца, прашок за пециво и шеќер. Класичните гостиварски питулици пак се прават со брашно, кисела вода и малку сол. Во минатото многу домаќинки ги правеле за време на постите и за посни празници.

Секако за успешна питулица ни треба добра тава која се премачкува со масло.

Потребни состојки:

-1 литар кисела вода
– 800 грама брашно
– малку сол

Од оваа смеса излегуваат околу 20 питулици.

Оставете коментар

Вашата Емаил адреса нема да биде објавена.Задолжителните полиња се означени *

*