Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Која храна не треба да се јаде за појадок

Објавено

на

Урамнотежениот појадок е важен за човековото здравје. Вистинската храна за појадок може да му обезбеди на телото корисни хранливи материи, витамини и минерали коишто помагаат да се почне денот на најдобар можен начин.

Но, бројни вообичаено барани намирници што често се наоѓаат во изборот за појадок немаат корисни хранливи материи и може да го остават човекот гладен долго пред зацртаниот следен оброк. Исто така, „популарната“ храна содржи висок удел додадени шеќери, масти и натриум (сол), што може да предизвика чувство на тромост. Тие ја зголемуваат опасноста и од неколку хронични болести, вклучувајќи дијабетес тип 2, кардиоваскуларни болести и некои видови рак.

Најлошата храна со којашто може да се почне денот е ниска содржина на влакна, полна шеќер и заситени масти. Тука се вбројуваат житарките со шеќер, овошните јогурти со мусли, како и производите од рафинирано брашно како бел леб, палачинки и бисквити.

Имено, сите видови засладени житарки, како и слатките напитоци од кафе, исто така се полни со шеќери, коишто се претвораат во калории многу побрзо од здравата храна. Ова може да води до негативни здравствени ефекти.

Ова се само дел од намирниците за појадок што (иако вкусно примамливи) се нездрави за вас, а многу лекари препорачуваат да се исфрлат од исхраната, пренесува „Кликс“.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 3 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 3 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена