fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Објавено

на

Со доделување на фестивалските награди, вчеравечер во Гостивар беше заокружено четвртото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Отело“.

Наградата за најдобра претстава ја доби Сфумато театар од Софија, Бугарија за „Кокошка“. За најдобра актерка беше прогласена Василена Винченцо, за улогата во претставата „Кокошка“, за најдобар актер Вин Бејлери во „Не слушам, не гледам, не зборувам“ (Тирана, Албанија), додека наградата за најдобар режисер се најде во рацете на Гент Чајани за претставата „Зоолошка приказна“ (Тетовски театар и Универзитет Тетово).

Поради пандемијата, претставите годинава се играа на отворена сцена, под мерки за заштита од коронавирус.

фото: Студио Акон

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!