fbpx
Поврзи се со нас

Магазин

Колегијалноста го продолжува животот

Објавено

на

Пријатната работна атмосфера и искрениот колегијален однос се многу важни за здравјето на секој човек. Заклучокот доаѓа од истражување кое го направиле израелски психолози, а кое опфатило 820 вработени лица во период од две децении. За да бидат резултатите попрецизни биле одбирани работници со слични карактеристики и навики во однос на пушење, исхрана, бавење со физичка активност и слично.

Лицата одговарале на прашања врзани со нивната професија, условите во кои работат, нивните работни обврски и задачи, секојдневната атмосфера на работното место и односот со колегите. Психолозите потоа ги анализирале нивните здравствени картони и им го следеле животниот век. Се покажало дека подобро здравје и подолг живот имаат оние со изграден позитивен однос со колегите.

„Кога постои добра комуникација меѓу колегите, луѓето ја добиваат потребната поддршка, полесно поднесуваат стрес којшто е еден од главните причинители на многу болести“, објаснуваат истражувачите.

Во однос на полот, се покажало дека колегијалноста исто делува и врз жените и врз мажите, но сепак кога се работи за раководните позиции тогаш машкиот пол ужива поголема поддршка и доверба од колегите.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!