fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Колкав имот поседуваат новите гостиварски пратеници?

Објавено

на

  Законите налагаат пратениците како носители на јавна функција, да го обелоденат својот имот преку пополнување на Анкетен лист. Член 33 од Законот за спречување на корупција ги обврзува функционерите да го пријават имотот во рок од 30 дена од преземање на должноста. Во Анкетниот лист наведуваат детален опис на недвижен имот, личен и на членови од семејството, подвижни предмети од поголема вредност, хартии од вредност, побарувања и долгови.  Врз основа на тие податоци се следи, дали во текот на мандатот кај функционерите имало драстично зголемување на имотот, збогатување и дали  тоа го направиле на незаконски начин.

  Комисијата за спречување на корупција јавно ги објавува Анкетните листови. Еве што пријавиле новите гостиварски пратеници.

  Талат  Џафери од ДУИ поседува куќа во село Форино од 340 метри квадратни, стан во Скопје од 46 метри квадратни и ауди А4. Пријавил и фолсваген буба во сопствност на деца и два кредита.

  Фадил Зендели од Движење БЕСА пријавил земјиште од 1.000 метри квадратни на подрачјето на општина Маврово Ростуше, куќа и стан како имот на родители и возило шевролет орландо (600 илјади денари) во лична сопственост.

  Благојче Трпевски од СДСМ во Анкетниот лист има наведено куќа во Гостивар, куќа за одмор, градежно земјиште и двор на подрачјето на општина Маврово-Ростуше, пријавени како заеднички имот, куќа како имот на брат, куќа и двор како имот на родители. Лично поседува автомобил, голф 5(369 илјади денари) и поткровје од 75 метри квадратни во Гостивар.

  За гостиварските пратеници од ВМРО и од НДП кои пред да станат дел од Собранието, беа членови на Советот на општина Гостивар, на веб страната се` уште стојат Анкетниот лист како советници.

  Дафина Јовановска Стојаноска од ВМРО ДПМНЕ пријавила стан од 60 метри квадратни, автомобил-рено клио (854 илјади денари) како личен имот и банкарски депозити на име на деца.

  Весел Мемеди од НДП, навел пежо 207 како лично негова сопственост и месечна плата од 42 илјади денари.

  Јусуф Хасани од Демократска партија на Турците, според Анкетниот лист нема имот на свое име. Пријавените, куќа во Врапчиште, земјоделско земјиште, машни и опрема стојат како   имот на родители.

  Мирсада Емини Хасани од ДУИ, има наведено две куќи и земјиште од еден хектар во село Чегране како имот на родители и две возила, голф 5 и голф 3 како имот на брачен другар.

  Бранко Маноилоски од ДУИ, кој беше прогласен за почесен граѓанин на Гостивар, има зграда во државата Илиноис, САД, месечна рента од 660 илјади денари и девизен депозит од 1,5 милиони денари во странска банка.

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 2 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 3 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 4 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 5 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 16 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 17 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 18 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 20 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 22 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 23 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 23 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 1 ден

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Вестипред 1 недела

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена