fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Колку е здраво да јадете ајвар?

Објавено

на

Еден од највкусните специјалитети на балканската кујна е ајварот. Во септември доаѓа неговото време, па сите се растрчани во потрага по квалитетни, убави црвени пиперки за омилената зимница да се погоди како што треба. Некој го сака како намаз на лепче, други како салата или прилог со некое јадење. Како и да е, речиси сите го имаат многу често на своето мени. Затоа е добро да се знае дали ајварот е здрава или штетна храна, колку калории содржи и слично.

Во 100 грама ајвар има од 80 до 100 калории, што не е вредност која треба да ги загрижи оние кои внимаваат на килограмите. Сепак, мора да се внимава на количината леб и сирење што се јадат со него, затоа што токму во комбинација (која рака на срце е неодолива) лежи дебелеењето. Во својот состав ајварот најмногу има масти, по што следуваат јаглени хидрати и на крај протеини. За жал, не може да се пофали со витамини, минерали и некои корисни елементи. Главна состојка му се пиперките кои се богати со витамин Ц, но тој во голема мера се губи при печењето и варењето. Добрата вест е што во ајварот се задржува витаминот А, кој се смета за активен анти оксиданс.

Генерално, ајварот не може да се сврсти во здрава храна и од него човековиот организам нема некоја голема корист, без оглед на тоа што е домашно приготвен специјалитет. Сепак не е ни штетен, па кој сака слободно може да си ужива во неговиот вкус.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!