Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Колку крем за сончање треба да нанесувате и што значат бројките кај SPF?

Јакото Сонце носи свои ризици за кожата и за здравјето на луѓето. Се разбира дека при подолго изложување на сончеви зраци, не смеете да бидете без заштита. Креми за сончање нанесуваат сите, но дали знаете колку е доволно за да си ја обезбедите потребната заштита на кожата?. Докажано е дека повеќето луѓе нанесуваат само 25-50% од препорачаното количество. Од Институтот за јавно здравје откриваат дека на телото треба да се нанесува заштита од сонце, колку една мала чаша, и тоа 15 минути пред да излезете надвор. По неколку часа, треба да нанесете повторно, особено ако пливате или се потите.

Фактор за заштита од сонце (Sun Protection Factor – SPF) е единица мерка за ефектот на заштита од сонцето што штити од УВБ – зраците. Тоа покажува колку време може да поминете на сонце кога го користите, наведуваат од ИЈЗ. Едноставната формула е: ако не сте намачкани можете да поминете 10 минути на сонце без да изгорите, а на пример SPF 15 ќе ви овозможи да поминете 15 пати подолго, односно 150 минути.

Средство за заштита од сонце, оценето како SPF 10, блокира 90% од UVB-зрачењето. Современите средства за заштита од сонце содржат филтри за UVA зрачење, како и UVB. Иако UVA зрачењето не предизвикува изгореници, тоа придонесува за стареење на кожата и зголемен ризик од рак на кожата. Многу средства за заштита од сонце обезбедуваат заштита од широк спектар, што значи дека тие штитат од УВА и УВБ зрачење.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!