Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Колку учениците ги почитуваат наставниците и возрасните?

Објавено

на

  На сите треба да ни е јасно дека децата не се раѓаат со вградено чувство за почит кон другите. Сите деца претставуваат посебни индивидуи што подразбира дека сите деца треба да научат да ги почитуваат другите и да се борат да заслужат да бидат почитувани од другите. Ова е работа на родителите, но исто така е и работа на наставниците, тие имаат обврска да ги научат децата да ги почитуваат другите и да се борат преку своите дела и однесувања да стекнат почит од другите.

  Што се однесува до наставниците, тие треба да запомнат дека детето, во случајов ученикот, не е негов пријател, тој првенствено е негов ученик. Работата на наставникот е да го подучува ученикот, односно тој да стекне знаење кое ќе го користи функционално во општественото живеење. За да функционира успешно ученикот,  како индивидуа во општеството, тој прво треба да научи да се почитува себеси, а потоа да ги почитува и другите, но и да се труди преку неговото однесување да ја заслужи почитта од другите.

  Денес сите се прашуваме зошто денешниве деца, за разлика од порано кога ние бевме деца, помалку ги почитуваат возрасните и често влегуваат со нив во конфликт користејќи непристоен речник на комуникација или пак ги игнорираат и непристојно и неприфатливо се однесуваат занемарувајќи ги манирите на добро однесување и покажување нужна почит кон возрасните. Оваа појава не е изолирана и не се бележи само кај нас, оваа појава е прерасната во светски проблем и се евидентира насекаде. Оваа појава се должи на тоа што денес светот е поинаков, не е истиот во кој ние пораснавме.

  Се чини дека денес децата се бомбардирани на секој чекор со несоодветни, неприфатливи и деструктивни информации и начини на однесување преку: YouTube, различни интернет портали, видео игри, филмови, музика, преку кои се презентираат содржини со непочитување и груб начин на однесување. Ова нас како наставници и родители треба да не мобилизира да работиме напорно и посветено, треба да ги научиме децата да почитуваат за да бидат почитувани. Дополнителен проблем е и тоа што се чини дека денешните родители се многу потолерантни кон нивните деца за разлика од кога и да е порано, а тоа на наставниците дополнително им ја усложнува и отежнува работата со учениците.

  Друг дополнителен проблем е и тоа што денешните родители премногу заштитнички се однесуваат кон нивните деца, дури и тогаш кога потсвесно знаат дека нивното дете не е во право и направило грешка. Тие во вакви случаи често го игнорираат она што им се укажува од страна на наставникот или одговорните од училиштето, а исто така многу често родителите знаат во заштита на детето да користат и разни изговори кои не се базираат на конкретни факти и докази. Ова појава порано, кога ние сме биле деца, не била евидентна. Тогаш нашите родители биле пореални и знаеле да се соочат и да го признаат фактот дека нивното дете несоодветно се однесувало, и во однос на тоа биле подготвени заеднички со наставникот и другите релевантни училишни фактори да работат на случајот и да преземат корективни мерки во насока на подоброување на однесувањето на ученикот. Оваа појава манифестирана од страна на денешните родители, на заштитничко однесување кон детето и тогаш кога тоа не е во право, се базира на тоа што тие на овој начин се трудат да го компезираат недоволно посветеното време спрема нив „купувајќи“ ја нивната љубов на еден непринципиелен начин, давајќи им несвесно еден лош пример кој децата го прифаќаат и практикуваат во иднина во нивен контекст на случувања и живеење во реалниот свет од нивниот понатамошен живот.

  Ваквата состојба секако дека може да се смени доколку напорно се работи и од страна на родителите и од страна на наставниците.

  пишува: м-р Јанко Билбилоски, советник во Биро за развој на образование

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Здравје и убавинапред 8 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 9 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 10 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 11 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 14 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 14 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 15 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 15 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 16 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 17 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 19 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 20 часа

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена