Поврзи се со нас

Спорт

Колку вреди најголемиот спортски трофеј „Златната божица“ ?!

Објавено

на

„Златната божица“ го претставува најважниот трофеј во светот на фудбалот, а го освојува само победникот на Светското првенство.

Пехарот официјално наречен „Трофеј на Светското првенство во фудбал“, а го носи и називот „Златната божица“, беше воведен пред Светското првенство во 1974 година.

Претходно првиот трофеј, првично наречен Победа, подоцна преименуван во чест на поранешниот претседател на ФИФА Жил Риме, беше направен од позлатено сребро и скапоцен камен од лапис лазули и ја прикажуваше фигурата на Најк, божицата на победата од грчката митологија. По третата титула, трофејот отиде во трајна сопственост на Бразил во 1970 година, по што беше направена замена. Оригиналниот трофеј на Жил Риме беше украден во 1983 година и сеуште не е пронајден.

Првиот трофеј за освојување на Светскиот куп на ФИФА „Победа“ или „Жил Риме“ беше украден во 1966 година во Англија, а се пронајде неколку месеци пред почетокот на Светското првенство истата година. Во 1983 година, трофејот Жил Риме повторно беше украден во Бразил и никогаш не е пронајден.

Пехарот „Трофеј на Светското првенство во фудбал“ е изработен е од 18-каратно злато со малахит во основата, висина 36,8 cm и тежина 6,1 kg. Трофејот е шуплив внатре, бидејќи доколку целосно би бил полн, направен од злато, би тежел меѓу 70 и 80 килограми и би било многу тешко да се подигне.

Мотивот што ги инспирираше скулпторите од работилницата Бертони во Милано прикажува две човечки суштества кои ја држат Земјата, а уметникот Силвио Газанига го опиша како „спортисти кои се издигнуваат од извонредните динамични тензии до моментот на победата“.

Откако на трофејот ќе биде врежано името на светскиот шампион, тој ќе се врати во Бертони на редовна реставрација, а потоа се враќа во седиштето на ФИФА во Цирих, каде ќе го чека следното Светско првенство. Победничкиот тим ќе поседува позлатена реплика која внатре е бронзена.

Вредноста на овој фудбалскиот свет грал, награда со која не може да се мери ниту еден друг спортски трофеј, најблиску е златен олимписки медал, се проценува на околу 20 милиони долари. 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 7 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 8 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 9 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 10 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 11 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 13 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 14 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 16 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена