Поврзи се со нас

Колумни

Коментар:Борба за рамноправност и почит жени, ората не вршат работа!

Објавено

на

 

Повеќе од еден век, датумот 8-ми Март ширум светот е посветен на жената. Одбележувањето на денот потекнува од една идеја за рамноправност и борба за поголеми права на жените, во време кога тие работеле прекувремено за мизерни плати и биле дискриминирани. Празникот низ годините, барем кај нас, се претвори во ден за кафеански прослави и давање подароци. На прв поглед, изгледа дека во ваквиот концепт на славење, нема ништо од суштинската идеја на 8 Март. Ама, ако малку се размисли, лесно ќе се најде спојот. И во денешно време, има жени кои работат многу за малку пари, притоа не се поштедени од одржување на домот, сами се грижат за децата и за целото семејство. Погодени од комплекси и фрустрации, 8 Март го користат да си дадат оддишка. Значи, проблеми се` уште има, само пристапот е различен. Наместо борба, оро. Наместо дебата, подароци и букети.

Како и да е, на овој ден неизбежно е жената да биде во центарот на вниманието. Кое е местото на припадничките на поубавниот пол во одлучувачките позиции кај нас, на локално ниво?

Со општина Гостивар никогаш не раководела жена. Во актуелниот состав на општинскиот Совет, над 30% од членовите се од женски пол. Во училиштата во градот, едно директорско место и припаѓа на жена. Најголемиот дел од раководните позиции во институции и установи во Гостивар се во рацете на мажи. Детските градинки  традиционално ги водат женски лица. Дека голем дел од жените не сакаат да бидат само домаќинки и бараат работа потврдуваат бројките Од 6.200 граѓани евидентирани како активни баратели на работа, скоро половината се жени.

Црните показатели велат дека припадничките на женскиот пол остануваат најчести жртви на семејно насилство, а предничат и во обидите за одземање на животот. Статистиката зборува дека во Гостивар повеќе се раѓаат машки деца, а жените имаат подолг животен век од мажите.

Жени, дека е потребна борба, потребна е. За поголема почит за мултитаскингот, што е родена дарба на жените и за повеќе осмомартовски денови во годината.

Да запечатиме со зборовите на Роза Луксембург: „Оние кои не се движат, не можат да си ги забележат оковите“.

 

Љупка Антеска

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 45 минути

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 1 час

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 2 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 2 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 4 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 5 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 6 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 8 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Гостиварпред 9 часа

Викенд временска прогноза

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена