Поврзи се со нас

Занимливости

Комета која поминала крај Земјата во времето на неандерталците се враќа на 1 февруари

Објавено

на

Кометата која последен пат поминала крај Земјата додека по неа оделе неандерталци како пралуѓе повторно ќе помине крај нашата планета на 1 февруари 2023 година.

Станува збор за кометата C/2022 E3 /ZTF/, која последен пат била видена пред 50.000 години. Таа на почетокот на февруари ќе помине покрај Земјата на оддалеченост од 41,8 милиони километри. Моментално е оддалечена од Земјата околу 178 милиони километри.

Иако е прилично стара за моменталното сметање на времето, официјално е откриена дури во март минатата година. Како што пренесува Daily Mail, научниците велат дека кометата има зелена боја и жолта опашка составена од прашина.

Астрономите велат дека кометата, кога ќе поминува крај Земјата, ќе биде видлива со голо око под услов тоа да го дозволат временските услови на 1 февруари.

Последната комета видена со голо око беше кометата Novis, која одушеви многу љубители на астрономијата во јули минатата година.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 23 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена