fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Комисија ќе утврдува во кои училишта има услови за настава со физичко присуство

Објавено

на

Вообичаениот почеток на новата учебна година, на први септември годинава изостана. Учениците добија уште еден месец летен распуст, а на учењето ќе му се вратат на 1 октомври. Владата веќе донесе одлука наставата да се одвива онлајн, освен за децата од 1 до 3 одделение и во училиштата кадешто има услови за да се спроведат протоколите за настава со физичко присуство.

Новата министерка за образование вчера, Мила Царовска на првиот работен ден оствари средби со средношколци и родители,околу стартот на учебната година.

„Врвен приоритет е започнувањето на училишната година на први октомври, за што како Влада нудиме комбиниран модел за настава. Во училиштата каде се исполнети условите од протоколите, наставата може да почне со физичко присуство, а таму каде нема услови, часовите ќе се следат онлајн. За овој, но и за другите предизвици во образованието, разговарав на два состанока, едниот со средношколците, а другиот со родителите. Учениците, наставниците и родителите ќе бидат наши постојани и рамноправни партнери во сите реформски процеси.“, изјави министерката.

Дали и во кои училишта има услови за децата да се вратат во клупите според протоколот, ќе одлучува комисија, посебно формирана за таа намена. Во објектите коишто не се во можност да ги исполнат протоколите, учебната година ќе започне онлајн, за што се подготовува на единствена национална онлајн платформа.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 5 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 8 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 9 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 10 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 11 час

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 12 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 12 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!