Поврзи се со нас

Македонија

Компанијата „КИЕЛ“ ќе гради нов производствен капацитет во (ТИРЗ) Тетово

Објавено

на

Претставници на германската компанија „Киeл“ заедно со директорот на Дирекција за Технолошки индустриски развојни зони на Македонија (ДТИРЗ) денеска потпишаа договор чија цел е да почне да се гради нов дополнителен производствен капацитет на нивната фирма во тетовската технолошко-индустриска развојна зона. Потпишувањето се изврши во веќе постоечкиот објект на компанијата во близина на зоната и селото Желино од страна на Јурген Мил, директор на „Киeл Интернационал“ и Кристијан Шанд генерален менаџер на „Киeл“ за Македонија, како и Јован Деспотовски, директорот на ДТИРЗ.

-Горди сме со оваа дополнителна инвестиција во Северна Македонија. Ќе го зголемиме производството и број на операции. Нашата инвестиција изнесува околу девет милиони евра, а ќе се вработат 150 дополните работници во наредните неколку години. Тоа ќе биде вкупно 300 работници за „Киeл“ во Македонија, изјави Шанд.

Мил нагласи дека оваа инвестиција ја истакнува важноста на Северна Македонија како локација за нивните планови во иднина. -Кога почнавме пред пет години не бевме сигурни како ќе се развива иднината. Но денеска горди сме на тоа што најдовме високо мотивирани колеги тука со кои успеавме да воспоставиме ефикасно производство за седишта за патници, изјави Мил. 

„Киел“ е прва компанија која го проширува производство во една од технолошко-индустриско  развојните зони, за што директорот Деспотовски рече дека се прави под многу јасни и прецизни критериуми.

-Компанијата „Киел“ воведува нова линија на производство во рамки на зоните, а се обврза да ги задржи сите овие луѓе и дополнително да ангажира 150 наши сограѓани од овој регион. Компанијата „Киел“ се обврза да продолжи понатаму да ги плаќа сите обврски кон буџетот на државата и компанијата „Киел“ нема да користи ниту царински, ниту даночни бенефиции во рамки на зоните. Тоа значи дека компанијата „Киел“ се определи да ги користи услугите на државата односно Дирекцијата поврзани со земјиштето, инфраструктурата и полесен пристап до услугите од општинските и централните власти, што е многу значаен исчекор. Ова е важна порака за сите домашни компании, затоа што овој модел којшто денеска го воведуваме, а го воведуваме со една респектабилна германска компанија, која што има доверба во него, ги поканувам домашните компании серозно да размислат и да почнат да го користат, посочи Јован Деспотовски, директор на ДТИРЗ.

Министерот за економија Крешник Бектеши истакна дека институциите работат на дополнителни политики и решенија се со цел да донесе уште еден закон кој ќе им овозможи на компаниите за инвестирање.

-Тоа е Законот за индустриските зони, закон кој и зоните кои моментално се во надлежност на општините ќе може да се преземат од страна на Дирекцијата за ТИРЗ, рече Бектеши.

Премиерот Димитар Ковачевски порача дека странските инвестиции во Северна Македонија растат, го зголемуваат производството, извозот и вработените.

-Големо е задоволството кога во услови на најголема економска енергетска криза Северна Македонија е дестинација за нови инвестиции на водечки производители како меѓународната Киел групација, која работи глобално со производствени погони во САД, Германија, Полска, Холандија и во Турција, а присутна е и на азиските пазари. Високо технолошки компании инвестираат во земјата и носат нова додадена вредност на нашата економија. Ова за нас како Влада е уште една потврда дека нудиме стабилен деловен амбиент и пред се предвидлив за компаниите да може даги реализираат своите долгогодишни планови, рече Ковачевски.

Германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн пред присутните говореше за важноста на новите инвестиции.

-Доверливата клима на соработка со македонската Влада е важен признак за квалитет за локацијата Северна Македонија. Заедно ќе продолжиме да ја негуваме – за успешно да работат тие што веќе се овде, како и за понатаму да ја рекламираат Северна Македонија како добра дестинација за инвестиции, рече Холштајн.

Според претставниците на Владата во моментот во ТИРЗ има помеѓу 30 и 35 активни клиенти. Германските инвеститори досега учествувале со 15 до 20 проценти од вкупните инвестиции во ТИРЗ, а со најновите инвестиции Германија станува најголем инвеститор во ТИРЗ со трипати зголемено учество, односно скоро половина од инвестициите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 10 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 12 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 13 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 14 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 15 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 16 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 16 часа

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 17 часа

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 18 часа

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 19 часа

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 21 час

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Вестипред 1 ден

Наставниците биле под поголем стрес отколку здравствените работници за време на пандемијата

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 7 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 3 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 7 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена