Поврзи се со нас

Репортажи

Компанијата „ПРОГРЕС 98“ прослави 30 години постоење

Објавено

на

  Тридецениската успешна бизнис приказна, компанијата „ПРОГРЕС 98“ од Гостивар ја прослави со пригодна свеченост и доделување на благодарници и пригодни подароци на свои вработени, партнери и гости.

  „ПРОГРЕС 98“ заедно со своите вработени оваа година гордо го прославува својот 30 годишен јубилеј, со богата референтна листа зад себе, задоволни клиенти и вредни и посветени вработени. Докажаниот квалитет и позитивните препораки се причина компанијата да биде се повеќе ангажирана во клучни проекти од градежништвото ширум Репубика Македонија.

  Фирмата е формирана во 1988 година како договорна организација на здружен труд, ВРВ КОМЕРЦ – ГОСТИВАР, со дејност нискоградба и завршни работи во градежништвото. Од своето формирање, друштвото систематски се развива и проширува. Во текот на 1995 година, добива одобрение за истраги за отворање на сопствен каменолом. По инсталирањето на опремата, каменоломот е отворен 1998 година, додека компанијата се преименува во  ПРОГРЕС 98 ДООЕЛ ГОСТИВАР и започнува со производство на варовнички агрегати за асфалт и бетон како и тампонски материјал. Во текот на своето работење, постојано се надоградува со набавка на најсовремена опрема и механизација, проследено со вработување на стручен технички, инженерски кадар и квалификувани работници, а е дополнето со користење на консултантски услуги од надворешни реномирани компании и експерти. Во 2007 година со набавка на асфалтна база заокружен е целиот процес на производство на материјали за изградба на патишта.

  „Денес располагаме со сопствен каменолом опремен со две сепарации за производство на тампонски материјал и фракции за асфалт и бетон со вкупен капацитет од 600 M³/ДЕН. Во склоп на каменоломот поставена е асфалтна база од типот “MARINI” со капацитет од 75 T/Ч со која се произведуваат сите типови на асфалти. Производството е поткрепено со сертификати и А-тести за квалитет и употребливост и комплетно е контролирано од сопствена лабараторија. Компанијата располага со најсовремена механизација за подготвителни работи од долен слој, работи на горен слој и вградување на асфалтни слоеви. Располага со одделение за минирање, сопствена теренска лабараторија, квалификуван инженерски кадар за изведба на патишта, геодетско и проектантско одделение со што комплетно е покриен целиот процес на проектирање, изградба на патишта и контрола на квалитет. Имаме имплементирано интегриран систем за управување со стандарди, а поседуваме и сертификат за сообразност на контрола на фабричкото производство.“, рече Александар Наумоски, извршен директор на ПРОГРЕС 98.

  Воедно, им се заблагодари на сите вработени за професионалниот пристап и залагањето за напредок на компанијата.

  Пред присутните се обрати и сопственикот на ПРОГРЕС 98, Бобан Трифуноски, кој им се заблагодари на семејството, на сите вработени, деловни парнери, пријатели за нивниот придонес, лојалност и посветеност за развојот на компанијата.

  Огромно е задоволството да се доживее и прослави овој јубилеј, а уште поголемо задоволство е да се доживеаат два јубилеја. Триесет години од основањето на нашата прва приватна фирма во 1998 и дваесет години од отварањето на рудникот за варовничка дробина во август 1998. Сето ова не ќе можеше да се оствари без поддршката на моето семејство и залагањето на вработените за извршување на задачите. Овој двоен јубилеј ми дава за право да се радувам, гордеам и реализирам желбата за уште многу вакви свечени моменти. Се надевам наредниот јубилеј од 40 години ќе го прославиме во истиот состав“, рече Трифуноски.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Три нови позитивни на корона во Гостивар и пријавен смртен случај

  Гостиварпред 2 часа

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат од познаник

  Гостиварпред 5 часа

  Измамникот од Кочани осомничен дека силувал девојче во Гостивар е во притвор

  Гостиварпред 6 часа

  Промена на сообраќаен режим во дел од Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Гимназијата во Гостивар го прослави Денот на Свети Климент Охридски

  Гостиварпред 9 часа

  Гостивар го доби најмодерниот Рамсторе супермаркет

  Гостиварпред 10 часа

  ОЈО Гостивар: Лажниот оџа од Кочани осомничен за полов напад врз дете и за измами

  Гостиварпред 11 часа

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 12 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 13 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 14 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 1 ден

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 1 ден

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 7 дена

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 7 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Гостиварпред 5 дена

  Во Маврово ќе се одбележат 115 години од раѓањето на г.г Доситеј, првиот Архиепископ на МПЦ

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 7 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!