fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Комплексот Аква парк во Гостивар ќе се гради со приватно-јавно партнерство

Објавено

на

Реализација на забавно-рекреативниот комплекс, воден парк во Гостивар, ќе биде на принцип на јавно-приватно партнерство, информираше гостиварската локална самоуправа.

Идејното решение, кое беше избрано преку тендер, локалната власт ќе го откупи за 50 илјади денари, но се уште не се знае колку ќе чини самата изградба на паркот. Општинарите наведуваат дека проектот ќе биде економичен  и нема да го оптовари општинскиот буџет, со оглед дека ќе се најде фирма со која ќе се оствари соработка за инвестирање.

Во проект предвидено е комплексот да има базени за спирални тобогани, за брзи тобогани, базен со бранови, мрзлива река, плиток базен за деца до четири години и детски базен за деца од 4 до 14 годишна возраст. Покрај технички простории, паркинг, гардероби и тоалети, во комплексот ќе функционираат ресторан и кафетерија. Сето тоа ќе опфаќа површина од над 2 илјади квадратни метри.

Како локација за водениот парк  е определена зона во Урбаниот блок 16, на десниот брег на Вардар во населбата Дутлок, помеѓу двата фудбалски стадиони, која во урбанистичките планови е предвидена за спортско-рекреативни активности.

Според најавите, изградбата би се реализирала во текот на следната година.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!