fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Комплет протокол за ски центрите – на жичарница и на ски лифтовите со маски, бачилата само шалтерски…

Објавено

на

1. Работење на Скијачкиот Центар 

 • Задолжително  растојание помеѓу посетителите од два метри во редот пред качување на жичарницата и ски лифтови. Посетителите задолжително е да носат лична заштитна опрема – маски при возење на жичарницата и ски лифтовите.
 • Задолжително е присуство на редари кои ќе се грижат за одржување редот, дисциплината и растојанието меѓу посететителите и носењето на лична заштитна опрема –  маски пред качување на жичарницата и ски лифтовите.
 • Ски центарот ќе врши редовна дезифенкција на жичарницата и ски лифтовите.
 • Пред секоја жичарница, ски лифт, билетара и пред секое бачило да биде поставен пулт за дезинфенција на раце.
 • Задолжително е носење на лична заштитна опрема – маски на вработените во Скијачкиот центар.

2. Купување на Ски Карта

 • Посетителите имаат можност за купување ски карта со опција за онлајн надополнување.
 • Помеѓу вработениот на билетарата и посетителот мора да има физичка бариера со отвор за купување на ски картата.
 • При купување на ски карта, задолжително е носење на лична заштитна опрема – маска.
 • Задолжително е присуство на редари кои ќе се грижат за одржување на редот, дисциплината и растојанието меѓу посететителите и носењето лична заштитна опрема – маски при чекање ред на билетара.

3. Ски школа и изнајмување на ски опрема

 • Закажувањето на ски инструктор или изнајмувањење на ски опрема се врши онлајн или телефонски (од далечина).
 • Ски инструкторите може да држат часови (обуки) во група од најмногу до четири лица.
 • После секое користење на ски опрема, задолжително се врши редовна дезинфекција на истата.

4. Работење на бачилата

 • Работата на бачилата се ограничува, односно може да работат само на отворен простор.
 • При работа на бачилата, дозволена е само шалтерска продажба, со прибор за еднократна употреба.

5. Ски превоз

 • Превозот во скијачкиот центар се одвува согласно согласно препораките и протоколите за вршење на јавен превоз.

Мерките и препораките од овој протокол треба да бидат поставени на видливи места во Скијачкиот центар, а сите посетители при купување на ски карта или користење на услуги во Скијачкиот центар, задолжително да ги добиваат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!