Поврзи се со нас

Македонија

Кон зелена иднина преку младинска иновација – „Хакатон на зелени решенија” во Тетово

Објавено

на

Денеска започнува дводневниот младински хакатон на тема „Зелени решенија“ што се одржува во просториите на Технолошкиот парк на Универзитетот на Југоисточна Европа (УЈИЕ).

Целта на овој настан е да ги обедини младите од целата земја, давајќи им можност да ги истражат потенцијалите за зелени иновации и претприемништво, како и да се вмрежат, да разменуваат идеи и заеднички да дојдат до решенија за социо-еколошки прашања. Дополнително, учесниците ќе можат да го подобрат своето разбирање на темата и да ги зајакнат своите пичинг и претприемачки вештини преку различни работилници и предавања од еминентни имиња од секторот.

Хакатонот е организиран од Технолошкиот парк на УЈИЕ и Либералниот алтернативен институт (ЛАИ) со поддршка на Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ) преку мрежата за зелен развој СЕНЕКА ГРИН, а под покровителство на Германската соработка, и со поддршка од активноста на УСАИД Младите активно создаваат можности, имплементиран од проектот Подобрување на економиите за посилни заедници (IESC), и менторска поддршка од страна на проектот ЕУ за економски раст, ко-финансиран од ЕУ, спроведуван од ГИЗ.

Највисоко рангираните зелени идеи ќе добијат можност да се натпреваруваат за една од следниве награди:

  • Првопласираниот тим ќе добие награда од 30.000 МКД.
  • Највисоко рангираните 3 тима ќе учествуваат на следното инвестициско рандеву за зелени решенија со потенцијални финансиери во земјата и регионот организирано од страна на ГИЗ
  • Највисоко рангираните тимови ќе добијат можност да учествуваат на специјализирана обука за 1] Одржливо корпоративно работење и 2] Изработка на бизнис план организирана во соработка со ПроКредит Банка.
  • Највисоко рангираните тимови ќе можат да учествуваат на мастер клас – 1] Од идеа до стартап и 2] Работилница за скрининг на идеи со основачот на Networker, Сања Митровска.
  • Највисоко рангираните тимови ќе добијат покана за учество на повикот на 700 Accelerator и ќе добијат шанса да се квалификуваат за инвестиција до 40.000 евра.
  • Средношколците кои ќе учествуваат на Хакатонот на зелени решенија ќе бидат поканети да учествуваат на специјализирана едукативна работилница за зелен бизнис модел организирана од НВО Либерален Алтернативен Институт (ЛАИ).

Заедно сопартнери во националните влади ширум светот и партнерите за соработка од светот на бизнисот, истражувањето и граѓанското општество, Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ) работи на обезбедување ефективни решенија за да им понуди на луѓето подобри перспективи и одржливо подобрување на нивните животни услови.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 9 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 11 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 12 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 12 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 13 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 16 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 16 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 17 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 18 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена