fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ тргна од Зубовце кон Крушево

Коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ утрово по единаесетти пат тргна кон Крушево во чест на големиот национален и државен празник Илинден.

Коњаницата годинава ја предводи пратеничката од ВМРО – ДПМНЕ Рашела Мизрахи, а во редовите на коњаниците најмлад е 10 годишниот Петар од Крушево.

Коњаниците утрово тргнаа од Зубовце, се упатија кон Тумчевиште, па во Гостивар, каде ги посетија вечните почивалишта на загинатите припадници на безбедносните сили, продефилираа низ градот и со добиениот благослов во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ се упатија кон манастирот „Св.Јован Бигорски“.

Во манастирот, утре наутро свечено ќе положат заклетва и со благослов на игуменот Партениј, својот марш ќе го продолжат кон Крушево.

Коњаницата ќе го помине патот од околу 200 километри по кој било пренесено првото црешово топче за поддршка на илинденските востаници. На 2 август коњаниците ќе учествуваат на прославата 10 дена Крушевска Република.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!