fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот на црешовото топче“ по деветти пат тргна од Гостивар

Објавено

на

Група коњаници, членови на коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ вчера по деветти пат тргнаa кон Крушево во чест на националниот и државен празник Илинден и манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“.

После неколку неделните подготовки, коњаниците вчера тргнувајќи од Зубовце-Тумчевиште, ги посетија вечните почивалишта на загинатите припадници на безбедносните сили, продефилираа низ Гостивар и со добиениот благослов во храмот „Света Богородица“ во Гостивар се упатија кон манастирот „Св.Јован Бигорски“. Во манастирот утрово по литургијата, свечено ќе положат заклетва и со благослов на игуменот Партениј, коњаницата својот марш ќе го продолжи кон Крушево.

Коњаницата ќе го помине патот од околу 200 километри по кој било пренесено првото црешово топче за поддршка на илинденските востаници. Ќе ноќева на четири места:во бачилото Салтаница на Бистра, и во селата Кнежино, Козица и Цер. На 2 август коњаниците заедно со преостанатите учесници ќе продефилираат пред гостите на прославата во Крушево.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!