Поврзи се со нас

Гостивар

Концерт за паметење во Гостивар на Џијан Емин со филхармонија и џез музичари (фото+видео)

 

Во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар, вчеравечер се одржа авторски концерт на композиторот, аранжер, инструменталист и диригент Џијан Емин со оркестар од класични и џез музичари. Гостиварци имаа ретка можност да уживаат во 70 минутен несекојдневен музички настан и интересна, неконвенционална програма.

Концертот беше насловен „Нова ера на класична музика“.

„Многу ми е драго што имаме прилика да бидеме овде во Гостивар, особено затоа што ретко настапуваме во други градови“, рече Емин Џијан на почетокот на концертот, преку кој, не само што пренесе врвно музичко доживување, туку и многу позитивна енергија.

Оркестарот кој настапи во Гостивар беше составен од членови на македонската филхармонија и на Здружението на џез музичари. Како гостин учествуваше гитаристот Арменд Џафери од Приштина, Косово.

Настанот се реализираше со поддршка на Министерството за култура.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!