Поврзи се со нас

Гостивар

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Објавено

на

За подобра иднина на децата и младите клучно е да се обезбедат услови за квалитетно образование и понатаму навремено вклучување во пазарот на трудот. Ова, меѓудругото беше истакнато на денешната Локална конференција „Гостивар – Општина посветена на децата“.

На настанот учествуваа претставници на локалната самоуправа, училиштата, невладини организации, млади и деца, а го организираше Првата детска Амбасада во светот Меѓаши.

„Ако децата не се задоволни од условите онаму кадешто живеат, учат секако дека ќе размислуваат да заминат. Квалитетното образование е клучно и нивното навремено вработување е неопходно за да ги задржиме и да им дадеме можност да бидат активни граѓани и креатори на политиките. Значи, образование од рана детска возраст, да нема листи на чекање во градинките, извод од матична книга на родени за секое дете, вклучување на сите деца во задолжително образование, прекин на малолетничките бракови, можност за задолжително средно образование и образованието да биде во функција на нивно навремено вработување, со цел да се искористат максимално нивните вештини и капацитети. Треба да се направи се‘ за младите не само да останат тука, Нивниот глас да биде слушнат, тие знаат многу, од децата многу може да се учи. Ним им треба само сигурен простор, можност за да дојдат до израз и да растат во општество во кое се негува не само правото на детето за образование, туку и можноста да биде активен граѓанин“, нагласи Драги Змијанац, претседател и основач на Меѓаши.

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари кажа дека како локална власт континуирано инвестираат во подобри услови за децата и младите.

„Во Гостивар изминатите 6 и полгодини доста е инвестирано и во градинките и во училиштата, како и во Младински центри. Мислам дека стоиме релативно добро, и предничиме во повеќето општини во Македонија. Ние сме меѓу ретките градови што направиле толку инвестиции и за децата со посебни потреби, веќе во сите училишта има услови за нив што се по сите стандарди. Секој проект што е наменет за деца и млади е добредојден, колку и да направиш за нив, никогаш не е доста.“, рече Таравари.

На конференцијата се дискутираше за теми кои ги засегаат децата и младите како што е врсничкото насилство, правата на децата со посебни потреби, решавање на проблемот со кучиња скитници, како и на важноста на соработката помеѓу училиштето и семејството.

Исто така, групи ученици преку цртежи опишаа како ја гледаат иднината во Гостивар и кои промени би сакале да се направат. Цртежите ги доставија до градоначалникот со задолжение нивните визии и желби да бидат приоритет при идните активности на општината.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена