Поврзи се со нас

Гостивар

КОНКУРС за поезија од млади автори

Здружението за култура и заеднички вредност „КРИК 094 “ од Гостивар, објавува конкурс за млади поети.

Објавено

на

  • Shqip

Здружението за култура и заеднички вредност „КРИК 094 “ – Гостивар објавува конкурс за млади поети, во рамки на проектот „Млади поетски пера – Стиховите градат мостови“.

  • Право на учество имаат поети на возраст од 16 до 35 години, кои пишуваат поезија на македонски, албански или на турски јазик.
  • На конкурсот се учествува со испраќање на една поетска творба на мајчин јазик. Темата е слободна.
  • Творбите треба да се испратат на е-маил: zdruzeniekrik094@gmail.com најдоцна до 5-ти август. Заедно со творбата, авторите треба да испратат и свои податоци: име и презиме, возраст, адреса на живеење и телефонски број за контакт.
  • Најдобрите поетски творби кои ќе ги избере стручна комисија, ќе бидат преведени на трите јазици (македонски, албански и на турски јазик) и објавени во заедничка тријазична збирка.
  • Избраните автори ќе добијат примерок од збирката и пофалница.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 9 минути

Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

Вестипред 36 минути

Српски Телеком основа компанија во земјава

Македонијапред 1 час

ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

Што, како, каде?!пред 2 часа

Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

Гостиварпред 2 часа

Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

Што, како, каде?!пред 2 часа

50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

Македонијапред 4 часа

МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

Музикапред 5 часа

DJ METTO, Superhiks, Dina Jashari и Stoned Hedge вечерва на The Park Festival во Гостивар

Занимливостипред 6 часа

Најскапата порција помфрит во светот чини 200 долари

Вестипред 7 часа

„Отворен Балкан“ – една економија, без царини, без задржувања на границите и со сто проценти слободна трговија

Вестипред 7 часа

Православен празник Света Марина (Огнена Марија)

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Што, како, каде?!пред 2 недели

МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

Гостиварпред 2 недели

Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

Македонијапред 2 недели

Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

Гостиварпред 2 недели

Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

Македонијапред 2 недели

Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

Гостиварпред 2 недели

КОНКУРС за поезија од млади автори

Гостиварпред 1 недела

Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

Гостиварпред 2 недели

Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

Гостиварпред 1 недела

Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

Еден ден со..пред 6 дена

ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

Спортпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 2 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 3 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 3 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 6 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 6 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 10 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 10 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 10 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 12 месеци

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

ФОТО ВЕСТпред 1 година

Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!