Поврзи се со нас

Гостивар

Контрола на автобуси и комбиња во Гостивар и Тетово, откриени 8 неисправни

Објавено

на

Вчера (20 февруари) од 8 до 12 часот полициски службеници на СВР Тетово спровеле акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз на патници, претежно автобуси и комбиња. Во контролата биле откриени и санкционирани вкупно 8 технички неисправни возила (ТЕ-3 и ГВ-5). Пет од возилата имале неисправни сопирачки (ТЕ-3 и ГВ-2), две биле со неизвршен технички преглед (ГВ) и 1 (ГВ) со неисправни други уреди. Технички неисправните возила веднаш се исклучени од сообраќај и на возачите изготвени им се законски предвидените поднесоци. При контролата, исто така, биле санкционирани и 9 други видови прекршоци (ТЕ-5 и ГВ-4).

Секторот за внатрешни работи Тетово со апел до учесниците во јавниот превоз навреме да ја проверуваат техничката исправност на нивните возила кои секојдневно ги користат и да не ја доведуваат во ризик безбедноста на патниците и на другите учесници во сообраќајот. Се апелира, исто така, да не возат пребрзо и да ја прилагодат брзината според условите на патот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена