Поврзи се со нас

Вести

Контроли на автобуси и комбиња за јавен превоз во Гостивар

Објавено

на

 

Во текот на вчерашниот ден полицијата спровела неколкучасовна акциска контрола на гостиварското подрачје за техничката исправност на возила кои вршат јавен превоз на патници, пред се автобуси и комбиња.

Вкупно биле контролирани 42 возила, од кои 28 биле упатени на вонреден технички преглед. Било утврдено дека седум од возилата имале неисправни сопирачки.  Освен ова, полицијата регистрирала и други прекршоци како управување без возачка дозвола, истечена регистрација, претовар и слично, кои биле заокружени со седумнаесет прекршочни платни налози.

„Целта на акциската контрола е откривање и отстранување од сообраќај на технички неисправните возила и особено на оние кои секојдневно превезуваат ученици од и кон околните села“, потенцираат од Секторот за внатрешни работи.

Контрола била спроведена и во Тетово, каде биле опфатени  60 возила, од кои 44 биле упатени на вонреден технички преглед. Од нив, кај 16 констатирана е неисправност на уредите за управување. Четири автобуси биле веднаш исклучени од сообраќај.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена