Поврзи се со нас

Гостивар

Контроли на комбиња и автобуси во Гостивар и Тетово

Објавено

на

На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово вчера (16 март) од 6 до 10 часот на 7 локации била спроведена акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз на ученици, најмногу автобуси, минибуси и такси комбиња.

„При контролата откриени и законски санкционирани се вкупно 16 прекршоци во гостиварскиот регион. Две возила ги немале потребните документи за вршење јавен превоз и нивните сопственици ќе се соочат со поднесоци по член 284-А од Кривичниот законик, кај 3 возила констатиран е претовар, двајца возачи немале лекарски уверенија или зборувале на мобилен телефон, а по 1 возач не користел сигурносен појас, поминал на црвен сигнал и не ја намалил брзината пред крстосница. Покрај тоа, 4 лица во возилата немале заштита на лицата, односно не ги почитувале владините мерки и препораки за заштита од ширење на „ковид-19“.“, информира МВР.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kontrollë të furgonëve dhe autobusëve

Објавено

на

Në territorin e Sektorit për Punë të Brendshme Tetovë dje (16 mars) nga ora 6 deri në ora 10 në 7 lokacione është kryer aksion-kontroll i automjeteve që kryejnë transport publik të nxënësve, kryesisht autobusë, minibusë dhe furgonë taksi.

“Gjatë kontrollit në rajonin e Gostivarit janë zbuluar dhe sanksionuar ligjërisht gjithsej 16 kundërvajtje. Dy automjete nuk kishin dokumentet e nevojshme për transportin publik dhe pronarët e tyre do të përballen me parashtresa sipas nenit 284-A të Kodit Penal, 3 automjete u konstatuan të mbingarkuara, dy drejtuesit e mjeteve nuk kishin certifikata mjekësore ose flisnin në celular dhe 1 drejtues mjeti nuk ka përdorur rripin e sigurimit, ka kaluar sinjalistikën e kuqe dhe nuk ka ulur shpejtësinë para kryqëzimit. Gjithashtu, 4 persona në automjete nuk kanë pasur mbrojtje të personave, përkatësisht nuk kanë respektuar masat dhe rekomandimet e qeverisë për mbrojtje nga përhapja e “covid-19”.”, njofton MPB.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена