Поврзи се со нас

Култура

Концерт на музичкото училиште по повод патронатот

 

Гостиварското основно музичко училиште со свечен концерт го одбележа патрониот празник, 30 март. Во големата сала на Центарот за култура АСНОМ, учениците под водство на своите професори ментори, покажаа кои музички предизвици ги совладале и што научиле изминатиот период. Младите музичари се претставија со неколку хорски песни како и инструментални изведби на класични дела.

Со денешниот концерт основното музичко училиште „Енвер Стафаи“ од Гостивар, прослави 27 години од своето постоење.

Во оваа учебна година, во училиштето се запишани околу 150 редовни ученици на три наставни јазици: македонски, албански и турски. Децата изучуваат солфеж и инструмент.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!