fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Концерт во Летниот амфитеатар во Гостивар – Музиката како мост на зближување

Објавено

на

Летниот Амфитеатар покрај Вардар во Гостивар, вчеравечер беше место исполнето со музика во духот на мултикултурата и заедништвото. Во рамки на манифестацијата „Заедно под отворено небо“, што ја организира гостиварскиот Совет на млади, се одржа концерт со учество на културно уметнички друштва, пејачи и бендови од Гостивар. Настапија: План Г, Перо Пандиловски, Хајдар Хајдари, Кристина Јовановска, Теодора Матеска, Леутрин Есади, Чоскун Јусуф и фолклорните друштва „Беса“, „Браќа Ѓиновски“ и „Блаже Конески“.

„Нашиот град е град исполнет со различности кои не` зближуваат на еден посебен начин. Горда сум што потекнувам од едно такво богато културно општество и сметам дека сите треба да го негуваме и цениме“, рече Флоранда Мухареми, потпретседател на Совет на млади и носител на проектот.

Во склоп на манифестацијата, предвиден е и забавен настан за децата од Дневниот центар и од неколку основни училишта, како и поетско читање со учество на членови на Клубот на млади поети, кое ќе се одржи вечерва во Центарот за култура со почеток во 19 часот.

Настаните се реализираат во рамки на проектот „Нов културен бран“, со поддршка на Министерството за култура.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!