Поврзи се со нас

Спорт

Копа Америка: Уругвај го елиминираше Бразил, полуфиналист и Колумбија

Објавено

на

По Аргентина и Канада, пласман во полуфиналето на Копа Америка обезбедија синоќа и фудбалските репрезентации на Уругвај и Колумбија.

На четвртфиналниот дуел одигран во Парадајс, Невада, пред 55.700 гледачи, Уругвај го победи Бразил со 4-2 на пенали, откако натпреварот во регуларниот дел заврши без голови, додека Колумбија ја совлада Панама со 5-0 во Глендејл, Аризона, пред 39.700 гледачи. Со овој резултат Колумбија ја продолжи серијата без пораз на 27 натпревари, а последниот пораз го претрпе во февруари 2022 година од Аргентина (0-1).

Претходно во полуфиналето се пласираа Аргентина и Канада кои со подобро изведување пенали ги совладаа Еквадор и Венецуела.

Бранителот на титулата Аргентина во полуфиналето ќе игра против Канада, додека вториот финалист ќе биде победникот од пресметката меѓу Уругвај и Колумбија.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена