Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Коприва – растение со многу здравствени предности

Објавено

на

Копривата е диво растение со исклучителни здравствени придобивки, таа е многу корисно лековито растение, поради што има многу долга историја на употреба во народната медицина. Младите коприви се за јадење и се берат на почетокот на пролетта кога сè уште не ја развиле компонентата преку која копривите „печат“. Младите листови од коприва се богати со минерали, особено железо, калциум и манган и содржат значителна количина на витамин Ц.

Со какви проблеми може да помогне копривата?

Копривата може да помогне во зајакнувањето на имунолошкиот систем, што ја прави корисна билка за неколку заболувања.

Копривата помага при алергии

Во сезоната на алергии, помош треба да се бара кај копривата, како едно од растенијата долго време познати по своите антихистаминички својства, кои можат да помогнат во ублажување на непријатноста од сезонските алергии. Копривата може да има антиинфламаторни и антиалергиски својства, особено во случај на поленска треска. Овие супстанции делуваат против природната реакција на телото на полен и други алергени со тоа што предизвикуваат назална конгестија и насолзени очи.

Копривата го ублажува артритисот

Луѓето со високо ниво на урична киселина можат да имаат корист од копривата. Гихт се јавува кога урична киселина се акумулира и кристализира во и околу зглобовите, предизвикувајќи воспаление и неподнослива болка.

Копривата може да помогне да се отстрани вишокот на урична киселина и да се ублажат одредени симптоми на оваа состојба. Шолја чај од коприва е најтипична техника за ублажување на воспаление на зглобовите кај гихт.

Неколку студии покажаа дека луѓето имале помалку болки во зглобовите кога лисјата од коприва се нанесуваат на погодената област или кога земале екстракт од лист заедно со нестероидни антиинфламаторни лекови како аспирин.

Третира инфекција на уринарниот тракт

Заедно со витаминот Ц и брусницата, пиењето чај од коприва може да помогне во лекувањето на инфекција на мочниот меур со намалување на воспалението во мочниот меур или уретрата. Чајот од коприва ја стимулира урината да ги исфрли бактериите кои предизвикуваат инфекции.

Помага во лекување на бенигна хиперплазија на простата

Истражувањата покажуваат дека копривата помага да се намали зголемувањето на простатата кај луѓето со бенигна хиперплазија на простатата со промена на нивото на хормоните или интеракција со клетките на простатата и ублажување на другите симптоми.

Коприви за здравјето на жените

Минералите и хемикалиите на копривата се особено корисни за жените во сите фази од животот. Копривата може да го подобри целокупното здравје на женскиот репродуктивен систем и често е вклучена во мешавините за лекување на постменструален синдром, плодност и менопауза. Копривата може да помогне при исцрпеност предизвикана од недостаток на железо поради тежок менструален циклус и бременост. Може да им помогне на доилките да го подобрат своето млеко со обезбедување дополнителни хранливи материи за време на бременост и лактација.

Според истражувањата, чајот од коприва има антимикробни, анти-чир и антибактериски својства кои можат да помогнат да се спречи инфекција. Истражувачите откриле дека чајот од коприва е корисен за избегнување на чирови поврзани со алкохол. Исто така, ефикасно го спречува растот на одредени бактерии за кои се знае дека предизвикуваат проблеми со здравјето на луѓето.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена