fbpx
Поврзи се со нас

Деца Родители

Корисни совети: Како да ги научите тинејџерите да ги ценат парите и да штедат

Објавено

на

Тинејџерството само по себе, како период од животот е комплицирано и полно со предизвици. Еден од нив се финансиите. Знаат ли младите да ги ценат парите и да прават разлика меѓу желба и потреба? Факт е дека живееме во материјален свет, но како родители треба да се потрудите адолесцентите да ги сфатат вистинските вредности на животот. Психолозите даваат неколку совети кои ќе ви помогнат во тоа:

Дозволете им финансиска слобода под контролирани услови: Давајте му на детето џепарлак, сума која ќе ја определите неделно или месечно. Многу е важно таа да биде реална, согласно вашите финансиски можности. Откако ќе ги дадете парите, не го прашувајте секој ден колку и каде трошело, оставете го извесно време само да ги согледа последиците, доколку ги потроши парите веднаш или на работи кои не му требаат. Ако ви побара уште пари, објаснете му дека буџетот е ограничен и треба да се научи да ги менаџира тие што ги издвојувате за него.

Бидете добар пример: Поверојатно е дека вашето дете тинејџер, ќе го копира вашето однесување отколку да ги послуша вашите зборови. Значи, морате да бидете добар пример кога се во прашање парите. Правете финансиски план и држете се до него.

Бидете креативни и интересни во поучувањето: Повеќе од сигурно е дека тинејџерите не сакаат да им се „соли памет“, па ниту од родителите. Најдете покреативен и забавен начин да му објасните на детето за штедењето и трошењето на пари. Укажувајте на примери кои ги има околу вас, на тој начин повеќе ќе разбере зошто е важно правилно да се управува со финансиите.

Наградувајте го: Мал дел од тинејџерите имаат можност за хонорарна заработка надвор од домот. Но, тоа не значи дека не може да му најдете некоја обврска дома, за која ќе добие извесна сума пари, надополнување на џепарлакот. Расчитување на собата, грижа за цвеќињата и дворот и слично. Така му покажувате дека работата и трудот носат пари.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!