Поврзи се со нас

Вести

E dobishme për t’u ditur! Përse janë të nevojshme syza dielli në dimër?

Објавено

на

Nevoja për syze dielli ekziston edhe në ditët më të ftohta dhe më të shkurtra të vitit. Bora mund të jetë shumë shkëlqyese. I ftohti që na privon nga nxehtësia diellore nuk zvogëlon rrezet e diellit dhe dëmin e mundshëm që mund t’u shkaktojë syve tanë.

Dielli i dimrit mund të jetë edhe më i dëmshëm se vera sepse bie në një kënd tjetër dhe na ekspozon edhe më shumë ndaj rrezeve UV dhe shkëlqimit. Studimet tregojnë se bora reflekton pothuajse 80% të rrezeve të dëmshme të diellit.

Përse janë të nevojshme syze dielli në dimër?

Dielli mund të jetë i dëmshëm gjatë gjithë vitit, por gjatë dimrit efektet e tij përkeqësohen nga erërat e thata. Nëse nuk respektojmë forcën e tij dhe nuk mbrohemi, mund të gjendemi në probleme të zakonshme që ndodhin gjatë dimrit, si p.sh.:

Verbëri nga bora

Kjo gjendje është dëshmi se ne mund të dëmtojmë sytë gjatë dimrit.  Në mjekësi e njohur si si fotokeratiti, gjendja e verbërisë së borës është e ngjashme me atë kur kornea jonë “digjet” gjatë verës. Shkaktohet nga ekspozimi i pambrojtur i diellit që largon akullin, borën dhe ujin. Mbajtja e syzeve të diellit, veçanërisht gjatë skijimit, do të shmangë verbërinë e borës.

Shkëlqimi i borës

Një tjetër shkak i verbërisë së borës është shkëlqimi i shkaktuar nga rrezet horizontale të dritës që reflektohen nga sipërfaqja dhe godasin sytë tanë në një kënd të rrezikshëm. Mbajtja e syzeve të diellit do të ndihmojë. Lentet e polarizuara janë më të mirat kur bëhet fjalë për reduktimin e shkëlqimit, por përpara se të blini, sigurohuni që ato të përmbajnë 100% mbrojtje UV.

Sindroma e syrit të thatë

Erërat e ftohta të thata të jashtme të kombinuara me ajrin e nxehtë të thatë të brendshëm bëjnë që lagështia natyrale nga sytë tanë të avullojë shumë shpejt dhe gjëndrat e lotit nuk mund të kompensojnë një humbje kaq të madhe lagështie. Përdorimi i pikave të syve mund ta bëjë këtë më të lehtë, dhe gjithashtu mbajtja e syzeve të diellit që mbrojnë sytë tuaj mund t’ju ndihmojë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Здравје и убавина

Корисно да се знае! Зошто се потребни очила за сонце во зима?

Објавено

на

Потреба за очила за сонце постои дури и во најстудените и најкратките денови од годината. Снегот може да биде многу блескав. Студот кој нè лишува од сончевата топлина не го намалува сончевиот сјај и потенцијалната штета што може да ја направи на нашите очи.

Зимското сонце може да биде уште поштетно од летното бидејќи паѓа под поинаков агол и уште повеќе не изложува на УВ зраци и сјај. Истражувања велат дека снегот рефлектира скоро 80% од штетните сончеви зраци.

Зошто се потребни очила за сонце во зима?

Сонцето знае да биде штетно во текот на целата година, но во текот на зимата неговите ефекти се влошуваат со суви ветрови. Доколку не ја почитуваме неговата сила и не се заштитиме, би можеле да се најдеме во чести проблеми кои се јавуваат во текот на зимата како на пример:

Снежно слепило

Оваа состојба е доказ дека можеме да ги оштетиме очите во текот на зимата. Медицински познат како фотокератитис, состојбата на снежно слепило е слична на онаа кога нашата рожница „гори“ во текот на летото. Тоа е предизвикано од незаштитеното изложување на сонце кое одбива мраз, снег и вода. Носењето очила за сонце, особено за време на скијање, ќе избегне снежно слепило.

Отсјај на снегот

Друга причина за снежното слепило е отсјајот предизвикан од хоризонталните светлосни зраци кои се рефлектираат од површината и ги погодуваат нашите очи под опасен агол. Носењето очила за сонце ќе ви помогне. Поларизираните леќи се најдобри кога станува збор за намалување на отсјајот, но пред да ги купите, погрижете се тие да содржат и 100% УВ заштита.

Синдром на суво око

Студените суви ветрови на отворено во комбинација со загреаниот сув воздух во затворен простор предизвикуваат природната влага од нашите очи да испарува премногу брзо и солзните жлезди не можат да компензираат толку голема загуба на влага. Користењето капки за очи може тоа да го олесни, а исто така носењето очила за сонце што ги штитат вашите очи може да помогнат.

Популарно изминативе 100 дена