Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Користете кора од портокал за стомачни тегоби, јакнење на имунитет, против холестерол…

Кората од портокал е моќен сојузник на здравјето и убавината. Богата е со витамин Ц, содржи антиоксиданси, како и диететски влакна.

Се препорачува за лица кои страдаат од стомачни тегоби, односно имаат проблеми со варење на храната и празнење на цревата. За таа намена се користи чај од кора од портокал. Најпрво оставате кора од еден протокал да се исуши, па ставете ја во врела вода да отстои 15 минути. Чајот пијте го без засладувачи.

Состојките од кората го намалуваат холестеролот, па затоа таа штити и од кардиоваскуларни проблеми. Флавоноидот хесперидин, што го содржи е одличен антиоксиданс кој го намалува крвниот притисок, што е главен причинител за срцеви болести.

За подигнување на имунитетот, може да си подготвите прав од кора од портокал. Исушете ја кората од 5-6 портокали, во рерна на послаба температура, за да не го уништите витаминот Ц. Потоа сомелете ја кората во мелница за кафе или во блендер. Правот кој сте го добиле чувајте го во сува тегла, добро затворена. Една лажичка од овој прав содржи двојно повеќе витамин Ц отколку самиот портокал. Се конзумира токму по една мала лажичка, во јадење, јогурт, сок и сл.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!