Поврзи се со нас

Гостивар

Корона паника: Гостиварци прават залихи на храна и гелови за дезинфекција

Уплашени од ширење на коронавирус, гостиварци ги празнат рафтовите во маркетите и аптеките. Фармацевтите во Гостивар потврдија дека побарувачката на гелови за дезинфицирање деновиве е многу зголемена.

Вчера беше потврден првиот случај на заболен во Македонија, 50 годишна жена која престојувала во Италија. Надлежните повикаа на смиреност и препорачаа да се следат општите мерки на заштита. Но, граѓаните навалија во маркетите по брашно, конзерви, макарони, како и во аптеките по средства за дезинфекција. Фармацевтите во Гостивар потврдија дека побарувачката на гелови за дезинфицирање е толку зголемена, што не може да се постигне да се обезбеди за сите.

„Деновиве има многу голема побарувачка на средства за дезинфекција, но сметам дека непотребно се крева паника. Граѓаните доаѓаат и бараат по 7-8 пакувања одеднаш, што не можат да ги искористат и така не останува за другите. Секое утро во аптеките има дотур на гелови, но многу брзо се трошат и се купуваат големи количини одеднаш. Навистина, не треба толку да се крева паника“, рече фармацевтот Алберт Селими од Кенан Фармаси.

Иста беше ситуацијата и во неколку други аптеки кои ги посетивме претпладнево.

Ако немаат средства за дезинфекција, граѓаните редовно и темелно да ги мијат рацете со сапун, советуваат фармацевтите.

Здравствените власти препорачаа училиштата да ги одложат екскурзиите во подрачјата каде има коронавирус. Во општите мерки на заштита спаѓаат:избегнување на контакти со болни, покривање на носот и устата при кашлање и кивање, внимателност и голема хигиена при подготовка на храна и контакт со животни, со оглед дека вирусот може да се пренесе и преку нив.

Инаку, инфективното одделение во Гостивар е едно од трите во земјава со посебна просторија за изолација за следење на евентуален сомнителен случај на корона.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 минути

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 20 минути

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 4 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 5 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 18 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 20 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Гостиварпред 22 часа

Кризниот штаб во Гостивар бара банките и дуќаните каде има гужви да спроведат поголем ред

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!