Поврзи се со нас

Гостивар

Коронакризата носи тешки драми во домовите-Во Гостивар 36 кривични за семејно насилство

Објавено

на

  • Shqip

Коронакризата го зачести семејното насилство на гостиварските простори. Пандемијата, којашто трае две години наназад, донесува низа последици како отпуштања од работата, беспарица, психолошка нестабилност и раздразливост кај луѓето, што пак резултира со лесно губење на трпението и појава на агресија.

„Семејно насилство отсекогаш постоело, но пандемијата секако ја влоши состојбата. Луѓето стануваат нервозни, изгубиле работа, немаат пари па губат трпение, избувнуваат. Ако се анализира, ќе се види дека најголемиот дел од случаите на семејно насилство биле поради пари, барал пари, немале да му дадат и тоа ги прави луѓето да не можат да се исконтролираат“, вели психологот Азби Шаќири од Центар за социјална работа во Гостивар.

Според податоците од СВР Тетово, на поширокото гостиварско подрачје минатата година вкупно пријавени се 36 кривични дела кои се однесувале на семејно насилство и кои биле заокружени со исто толку поднесоци против 38 сторители. Најголемиот број од сторителите (33) биле машки лица, претежно сопрузи, поранешни и невенчани сопрузи, а 39 жртви на ваквиот вид нaсилство биле жени, најмногу сопруги.

Во поголемиот број од овие кривични дела била употребена и физичка сила од насилниците и биле нанесени телесни повреди над жртвите.

Покрај ова, минатата година регистрирани се вкупно 75 поплаки во врска со  кривичното дело семејно насилство, во кое како сторители биле инволвирани 65 машки и 13 женски лица, а делата биле извршени врз 50 женски и 29 машки лица. Меѓу пријавителите опфатени со поплаките, 25 биле родители, 18 сопруги, 9 деца итн.

Сите поплаки соодветно се расчистени се предупредувања на пријавените, наведуваат од полицијата..

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 2 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Занимливостипред 2 недели

Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Гостиварпред 2 недели

Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Здравје и убавинапред 9 минути

Бананата помага за понизок крвен притисок

Македонијапред 12 часа

Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

Гостиварпред 15 часа

На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

Македонијапред 17 часа

Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

Македонијапред 17 часа

Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

Вестипред 18 часа

Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

Гостиварпред 19 часа

Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

Македонијапред 19 часа

Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

Гостиварпред 20 часа

Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

Гостиварпред 21 час

Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

Македонијапред 21 час

Се намалува цената на горивата

Македонијапред 22 часа

Почна исплатата на социјалната помош за јуни

Гостиварпред 24 часа

Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена