Поврзи се со нас

Гостивар

Коронакризата носи тешки драми во домовите-Во Гостивар 36 кривични за семејно насилство

Објавено

на

Коронакризата го зачести семејното насилство на гостиварските простори. Пандемијата, којашто трае две години наназад, донесува низа последици како отпуштања од работата, беспарица, психолошка нестабилност и раздразливост кај луѓето, што пак резултира со лесно губење на трпението и појава на агресија.

„Семејно насилство отсекогаш постоело, но пандемијата секако ја влоши состојбата. Луѓето стануваат нервозни, изгубиле работа, немаат пари па губат трпение, избувнуваат. Ако се анализира, ќе се види дека најголемиот дел од случаите на семејно насилство биле поради пари, барал пари, немале да му дадат и тоа ги прави луѓето да не можат да се исконтролираат“, вели психологот Азби Шаќири од Центар за социјална работа во Гостивар.

Според податоците од СВР Тетово, на поширокото гостиварско подрачје минатата година вкупно пријавени се 36 кривични дела кои се однесувале на семејно насилство и кои биле заокружени со исто толку поднесоци против 38 сторители. Најголемиот број од сторителите (33) биле машки лица, претежно сопрузи, поранешни и невенчани сопрузи, а 39 жртви на ваквиот вид нaсилство биле жени, најмногу сопруги.

Во поголемиот број од овие кривични дела била употребена и физичка сила од насилниците и биле нанесени телесни повреди над жртвите.

Покрај ова, минатата година регистрирани се вкупно 75 поплаки во врска со  кривичното дело семејно насилство, во кое како сторители биле инволвирани 65 машки и 13 женски лица, а делата биле извршени врз 50 женски и 29 машки лица. Меѓу пријавителите опфатени со поплаките, 25 биле родители, 18 сопруги, 9 деца итн.

Сите поплаки соодветно се расчистени се предупредувања на пријавените, наведуваат од полицијата..

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kriza e koronës sjell drama të rënda nëpër shtëpitë – Në Gostivar 36 raste penale të dhunës në familje

Објавено

на

Kriza e koronës ka intensifikuar dhunën në familje në zonën e Gostivarit. Pandemia, e cila po vazhdon prej dy vitesh, sjell me vete një sërë pasojash si pushime nga puna, mungesë parash, paqëndrueshmëri psikologjike dhe nervozizëm te njerëzit, gjë që rezulton në një humbje të lehtë të durimit dhe agresionit.

“Dhuna në familje ka ekzistuar gjithmonë, por sigurisht që pandemia e ka përkeqësuar situatën. Njerëzit nervozohen, humbasin punën, nuk kanë para, kështu që humbasin durimin, shpërthejnë. Nëse analizoni do të shihni se shumica e rasteve të dhunës në familje kanë qenë për shkak të parave, ai ka kërkuar para, nuk ia jepnin dhe kjo i bën njerëzit të mos mund të kontrollojnë veten”, tha psikologu Azbi Shaqiri nga Qendra për punë sociale në Gostivar.

Sipas të dhënave nga SPB Tetovë, në rajonin e gjerë të Gostivarit vitin e kaluar janë raportuar gjithsej 36 vepra penale të dhunës në familje, të cilat janë grumbulluar me po aq kallëzime ndaj 38 autorëve. Shumica e autorëve (33) ishin meshkuj, kryesisht bashkëshortë, ish-burra dhe të pamartuar, dhe 39 viktima të kësaj lloj dhune ishin gra, kryesisht bashkëshorte.

Në shumicën e këtyre krimeve është përdorur forca fizike nga autorët dhe viktimave u janë shkaktuar lëndime trupore.

Gjithashtu, vitin e kaluar janë regjistruar gjithsej 75 ankesa për veprën e dhunës në familje, në të cilat janë përfshirë 65 meshkuj dhe 13 femra si autorë dhe veprat janë kryer mbi 50 femra dhe 29 meshkuj. Nga ankuesit e përfshirë në ankesa, 25 ishin prindër, 18 bashkëshorte, 9 fëmijë, etj.

Të gjitha ankesat janë sqaruar në mënyrën e duhur dhe të raportuarve u janë dhënë paralajmërime, njofton policia.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена