Поврзи се со нас

Гостивар

Коронавирус: Кинезите денес ќе ја отворат болницата што ја изградија за десетина дена

Во текот на викендов заврши изградбата на болницата во Вухан, Кина, којашто ќе биде специјално наменета за изолација и третман на пациенти со коронавирус. Како што пренесуваат светските медиуми, болницата ќе биде пуштена во употреба денес, има капацитет од 1.000 кревети, а во неа медицинска помош ќе пружат 1.400 лекари, медицински сестри и друг стручен персонал. Многумина од нив веќе имаат искуство во борба против моќни зарази, како силниот акутен респираторен синдром (Сарс) во 2003 година, како и ебола во Западна Африка во 2014 година.

Новата болница беше изградена за помалку од две недели.

Бројката на заболени од коронавирус во Кина секојдневно расте и до сега достигна над 17.000 луѓе. Во епидемијата починаа над 360 лица.

PHOTO: SCMP

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!