Поврзи се со нас

Македонија

Коронавирусот губи сила, намален број на нови и на смртни случаи

Објавено

на

Во периодот од 6 до 12 декември во земјава направени се вкупно 17.997 ковид тестови, а регистрирани сe 2.090 нови позитивни случаи од 34 градови, пишува во извештајот на Институтот за јавно здравје. Се бележи намалување на новозаразени од 8,1% во однос на претходната недела. Процентот на позитивност се движи од 6,8% до 13,7%, просечно 11,2%. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (1.024). Во Гостивар се регистрирани 12 нови случаи.

Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 години, а најмал број е регистриран кај возрасната група од 0-9 години. Со статус „оздравени“ минатата недела се стекнале 2.256 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување.

Во текот на мината недела вкупно се пријавени 26 реинфекции, со намалување од 35% во однос на претходната недела. Пријавени се 66 смртни случаи во 20 градови, со намалување од 2,9% во однос на претходната. Најголем број од починатите припаѓаат на возрасната група над 60 години.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 14 минути

СДСМ: Со Куртовски, Маврово и Ростуше доживеа забрзан развој, кој ќе го продолжи по 20 август

Гостиварпред 3 часа

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 3 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 6 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 7 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 8 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 10 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 10 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 11 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 11 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 12 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 12 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 7 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 4 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Korona virusi humb fuqinë, i zvogëluar numri i rasteve të reja dhe i rasteve të vdekjes

Објавено

на

Në periudhën prej 6 deri më 12 dhjetor në vend janë kryer gjithsej 17.997 testime për Covid dhe janë regjistruar 2.090 raste të reja pozitive nga 34 qytete, thuhet në raportin e Institutit të Shëndetit Publik. Ka një rënie të të infektuarve rishtas me 8.1% krahasuar me javën e kaluar. Përqindja e pozitivitetit varion nga 6.8% në 13.7%, mesatarisht 11.2%. Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (1024). Në Gostivar janë regjistruar 12 raste të reja.

Grupmosha më e zakonshme është mbi 60 vjeç, ndërsa numri më i ulët është regjistruar në grupmoshën 0-9 vjeç. Javën e kaluar statusin e “të shëruarit” e kanë fituar 2256 persona që janë shtruar në spital apo kurohen në shtëpi.

Gjatë javës së kaluar janë raportuar gjithsej 26 riinfeksione, me një rënie prej 35% krahasuar me javën e kaluar. 66 vdekje u raportuan në 20 qytete, 2.9% më pak nga e mëparshmja. Shumica e të vdekurve i përkasin grupmoshës mbi 60 vjeç.

Популарно изминативе 100 дена