Поврзи се со нас

Гостивар

Коронавирусот се врати во Гостивар-На инфективно хоспитализирани 2 пациенти со ковид

Објавено

на

  • Shqip

По периодот на затишје од околу две недели без новозаразени со коронавирус, во Гостивар повторно има нови случаи. Во текот на оваа недела Министерството за здравство потврди три новозаразени лица. Две од нив се хоспитализирани на инфективното одделение во гостиварската болница. Третиот ковид позитивен пациент прима терапија амбулантски и тој неодамна се вратил од Турција.

Gostivarpress.mk информациите за новата состојба ги доби од раководителот на инфективното одделение во Гостивар, д-р Ратко Наумоски.

„На инфективно се лекуваат двајца пациенти потврдени со ковид. Се наоѓаат во релативно добра општата состојба, не се на кислородна поддршка и ја примаат соодветната терапија. Првиот што беше примен се вратил од Хрватска пред десетина дена, му се јавиле пролив, повраќање и други симптоми, се обрати кај нас, прими инфузија по што му беше направен тест, а резултатот излезе позитивен. На инфективното се‘ уште лекува и пациент со бронхопневмонија кој беше сомнителен за ковид, но резултаите од брз и ПЦР тест излегоа негативни“, рече д-р Наумоски.

За сега не е познато со кој сој на коронавирус се заразени новозаболените во Гостивар.

Следува период на помасовно доаѓање на печалбарите, организирање свадби, а мерките се опуштени. Лекарите во сето тоа гледаат ризик од повторно ширење на вирусот, но какви ќе бидат тековите не може да се предвиди. Од инфективно велат дека тимот е подготвен да одговори на потребите на пациентите. Медицинарите го повторуваат апелот за вакцинација против коронавирус како најважен начин на заштита од нов ковид бран.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 часа

227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

Локални избори 2021пред 8 часа

Ахмети и Бејта на средба во Дебреше: Бараме поддршка не за свој интерес, туку за проекти и развој

Македонијапред 12 часа

Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

Гостиварпред 16 часа

Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

Гостиварпред 18 часа

Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

Гостиварпред 19 часа

МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

Локални избори 2021пред 19 часа

Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

Занимливостипред 20 часа

Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

Вестипред 1 ден

КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

Гостиварпред 1 ден

Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

Локални избори 2021пред 1 ден

Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

Локални избори 2021пред 2 дена

Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

Локални избори 2021пред 2 дена

ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

Вестипред 1 недела

КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

Гостиварпред 2 недели

Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

Гостиварпред 2 недели

Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

Гостиварпред 19 часа

МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

Гостиварпред 6 дена

DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

Локални избори 2021пред 2 недели

Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

Гостиварпред 2 недели

Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

Локални избори 2021пред 2 недели

Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

Македонијапред 2 недели

Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

Гостиварпред 1 недела

Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

Гостиварпред 3 дена

Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

Локални избори 2021пред 3 недели

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 5 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 5 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 5 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 5 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 6 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 8 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 9 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!