Поврзи се со нас

Вести

Косово може да ја преиспита одлуката за три вакцини при влез во земјата

Објавено

на

  Косовското Министерство за здравство најави дека во текот на неделава е можно да се преразгледа одлуката за обврската на странските државјани при влез во земјата да приложат сертификат за три примени дози вакцина или две дози плус РТ-ПЦР тест не постар од 48 часа, јави дописникот на МИА од Приштина.

  Како што соопшти ресорното Министерство на официјалната страница на „Фејсбук“, евентуалната промена на одлуката, која е во сила од саботата – 22 јануари, ќе зависи од развојот на епидемилошката состојба и бројот на новозаболени од Ковид-19.

  – Сите преземени мерки беа резултат на редовната анализа на епидемилошката состојба, консултациите со здравствени експерти и со Советодавната комисија во врска со Ковид-19, кои се третирани од Комитетот за координација во врска со Ковид-19, каде што учествуваат интитуциите кои се одговорни за менаџирање на пандемијата, наведува Министерството.

  Епидемиолошката состојба, вели МЗ, се следи на дневна основа, така што на крајот на неделава, мерките може да се преиспитаат.

  Одлуката на косовската Влада за заострување на анти-ковид мерките, посебно обврската за потврда за примени три вакцини за влез во државата, предизвика реакции, како во земјата, така и во соседните држави.

  Барање за промена на одлуката, односно враќање на претходната обврска за приложување доказ за примени две вакцини, меѓу другите упатија и првиот вицепремиер во Владата на Северна Македонија, Артан Груби, како и македонскиот министер за здравство Беким Сали, кој објави дека тоа барање му го пренел на неговиот косовски колега Рифат Љатифи, со кого имал телефонски разговор.

  Вицепремиерот Груби во изјава за приштинскиот портал „Индексонлајн“ изрази изненадување од одлуката, напоменувајќи дека „здравствената состојба е иста и во Косово и во Северна Македонија и во Албанија, додека Светската здравствена организација (СЗО) и западните земји го разгледуваат укинувањето на ограничувањата“.

  – Се надевам дека Владата на Косово ќе ја разгледа оваа одлука во текот на неделава и ќе ги врати претходните мерки, изјави Груби.

  Во врска со новонастанатата ситуација, реагираа и градоначалниците на општините со мнозинско албанско население во јужна Србија, Ардита Синани (градоначалничка на Прешево) и Нагип Арифи (Бујановац), кои одлуката на Владата на Албин Курти ја оценија како ограничување на слободата на движење на луѓето и стоките.

  Жители на албанскиот град Кукеш и околните места на границата со Косово денеска го блокираа граничниот премин Морина меѓу двете земји, барајќи од Владата на Курти да ја укине последната одлука, со која драстично им се отежнува влезот во Косово, каде што многумина од нив работат, а имаат потреба за честа комуникација и од семејни и други причини. Тие околу два часа го блокираа влезот во земјата, обвнувајќи ги косовските власти дека ова не е прв пат да носат одлуки кои непотребно им предизвикуваат потешкотии.

  Медиумите јавија дека на заострувањето на мерките денеска реагирала и невладината организација од Тирана, „Селбански економски форум“, која исто така оценила дека со споменатата одлука значително се отежнува слободата на движење, бидејќи голем број граѓани не можат да ја примат третата доза на вакцина, затоа што не поминале пропишаните шест месеци од приемот на втората вакцина.

  Барање до Курти да ја повлече последната одлука упатија и бројни личности од политичкиот и јавниот живот во самото Косово, меѓу кои и поранешниот премиер Рамуш Харадинај и универзитетскиот професор и политички аналитичар, Блерим Љатифи.

  – Го гледав денешниот протест на жителите на Кукеш. Толку е срамно да им се забрани влезот во Косово. Дотолку повеќе што тоа се прави во име на некакви анти-ковид мерки, кои се целосно неефикасни. Укинете ја таа забрана на срамот кон нашите браќа, кои во 1999 година засолнија во своите сиромашни домови илјадници Косовари кои беа протерани насилно од српската војска, порача Љатифи преку својата страница на Фејсбук.

  По наглото зголемување на бројот на заболени од Ковид-19, косовската Влада во петокот донесе нови мерки за спречување на ширењето на пандемијата, според кои, меѓу другото, од саботата за влез во државата е потребно да се приложи потврда за примени три дози вакцини, или две вакцини и негативен ПЦР тест, не постар од 48 часа.

   

  Од обврската за приложување сертификати за вакцинација при влез во Косово се ослободени лицата кои патуваат транзитно, странските дипломати, децата до 12-годишна возраст и лицата кои имаат лекарска потврда дека се ослободени од вакцинација.

  Косовските државјани кои немаат примено две вакцини, по враќањето во земјата ќе треба да подлегнат на седумдневен карантин во своите домови. На сите вработени во јавните институции ќе им се бара сертификат за примени најмалку две дози.

  Во образложението за новите мерки, Владата се повикува на најновата епидемиолошка ситуација, по порастот на случаите со Ковид-19. Иако според Институтот за јавно здравство на Косово, ситуацијата се смета за стабилна, сепак се вели дека опасноста останува, поради доминацијата на варијантата Омикрон на вирусот.

  Последните денови во Косово имаше нагло зголемување на дневните бројки на заразени, така што само во последните 24 часа беа регистрирани 2.243 нови случаи, односно над 25 отсто од тестираните. Официјалната бројка на активни заболени во земјата, од околу 700, колку што изнесуваше пред петнаесетина дена, вчера достигна до 19.519, додека медицинските експерти очекуваат задржување на негативниот тренд и во наредниот период.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 1 час

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 3 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 3 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 4 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 6 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 7 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 8 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 20 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 23 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 1 ден

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 1 ден

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 1 ден

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена