Поврзи се со нас

Вести

Косовската Влада го одложи спроведувањето на мерките

Објавено

на

Владата на Косово го одложи за еден месец спроведувањето на мерките за реципроцитет со Србија во врска со личните карти и регистарските таблички.

Како што соопштија властите во Приштина, овие мерки ќе бидат одложени до 1 септември.

Според медиумите во Косово и Србија, Владата на премиерот Албин Курти го направила тоа на барање на САД.

Одложувањето на одлуката го поздравија високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и специјалниот представник Унијата за дијалогот меѓу Белград и Приштина Мирослав Лајчак.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена