Поврзи се со нас

Македонија

Ковачевски до Собранието достави предлог за реконструкција на Владата

Објавено

на

Премиерот Димитар Ковачевски достави до Собранието предлогот за реконструкција на Владата. Нови кадровски решенија има за министри во четири министерства, за правда, за здравство, за информатичко општтсво и администрација и заживотна средина и просторно планирање, како и за заменици министри во пет министерства.

Владината прес-служба претпладнево соопшти дека за министер кој ќе раководи со Министерството за правда, предложен е Кренар Лога, со Министерството за здравство, Фатмир Меџити, со Министерството за информатичко општество и администрација, Азир Алиу, а предлогот за министер во Министерството за животна средина и просторно планирање е Каја Шукова.

Предложени се заменици министри во Министерството за одбрана и Тирон Јајага, во Министерството за правда – Викторија Аврамовска-Мадиќ, во Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство – Вјолца Бериша, во Министерството за здравство – Маја Манолева, а во Министерството за образование и наука – Агим Нихиу.

Реконструкцијата на Владата Ковачевски ја предлага по заокружувањето на преговорите за влез во владиното мнозинство на Алијансата за Албанците.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена